Auttakaa, miten kehun julkkista?
Minulle on tulossa julkkisasiakas, ja iski paniikki miten kehua häntä luontevasti!
Kommentit (5)
Käyttäydy kohteliaasti kuten kaikille muillekin asiakkaille, äläkä ole tuntevinasi julkkiksena, vaan mielummin arvostettuna asiakkaana?
Siis tarjoatko jotain kehumispalvelua maksusta vai miksi sitä asiakasta pitäisi jotenkin erityisesti kehua?
Parempi kun et kehu, vaan kohtaat hänet ihan vaan asiakkaana. Siten hän voi toistekkin tulla asiakkaaksesi.
Miksi kehuisit? Jos et seuraa etkä tunne henkilökohtaisesti, anna olla, ellei hän itse ota puheeksi. Kerro rehellinen mielipiteesi. Näitä nuoleskelijoita on ainakin mun ympärillä aivan tarpeeksi. Tapasin kerran Kainuun reissulla naisen, joka sanoi suoraan ettei katso mun ohjelmia, tunnisti vain iltasanomien kuvasta. Seuralaiseni alkoi hössöttämään loukkaantuneena puolestani. Tää nainen sanoi suoraan, ettei katso valmiiksi naurettua hömppää.
Kolahti vähäksi aikaa, mutta jäinpä miettimään asioita siinä kahvilla. Kun nainen nousi pöydästään, kävelin hänen luokseen ja sanoin ihan rehellisesti kiitos, Vilpittömyyttä kaipaan, ei nuoleskelevaa paskanpuhumista.
Help?