Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pelkään, että en pysty kohta enää käymään töissä...

Vierailija
29.06.2021 |

Että ottaa päähän

Työskentelen tällä hetkellä vuokratyöntekijänä (kaupan ala) mikä tarkoittaa sitä, että omia työvaatteita minulla ei ole vaan sen sijaan käytän työssäni työpaikalla saatavana olevia työvaatteita.

Olen varsin isokokoinen ihminen, ja nykysinkin työvaatteeni ovat yleensä niitä suurimpia kokoja, mitä työvaatteita on työpaikoissa normaalisti tarjolla.

Ja nyt sitten tuli tilanne, että joudun todennäköisesti aloittamaan lääkityksen, mikä mahdollisesti/todennäköisesti lihottaa ja sitä painoa voi tulla paljonkin

Ja jos näin käy (mikä on aika todennäköistä), niin miten ihmeessä pystyn enää tekemään töitä, jos mitkään työvaatteet eivät enää mahdu päälleni.

Ja eivät taida työkkärissäkään hyväksyä tuollaista selitystä töiden loppumiselle

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljonko sitä painoa on? S-kaupoissa on isoja kassoja, heillä on ainakin reiluja työvaatteita henkilökunnalle.

Vierailija
2/6 |
29.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kyseessä on vain vaatteet eikä jaksamisen kanssa ole ongelmaa, kai työnantaja voisi tilata tai teettää isompikokoisia työvaatteita? Ei kai se voi olla irtisanomisen peruste, etteivät löydä normaalikokoisista vaatteista sopivaa? Sinulle ei mahdu normaalikokoinen, mutta tilaamalla erikseen tehty mahtuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Trikoo t-paitoja käyttävät monissa kaupoista jo nykyään, ovat joustavampiakin kuin ne tönköt vanhat paksut materiaalit.

Vierailija
4/6 |
29.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos naisten vaatteet on liian pieniä, voi käyttää miesten vaatteita. Niitä ainakin löytyy tosi isojakin kokoja.

Vierailija
5/6 |
29.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kun olin työelämässä, niin mulla oli ongelmana se, että työvaatteet oli aina liian isoja. Olen tavanomaista lyhyempi ja erittäin hoikkarakenteinen. Kyllä sitä sai aina tehdä vaikka mitä viritelmiä, ettei tarvinnut housut kintuissa asiakkaita palvella.

Meitä erikokoisia ei kai ole olemassa...

Vierailija
6/6 |
29.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän ongelman. Minä olen jättänyt hakematta töitä, joissa joutuisin käyttämään työnantajan hankkimia vaatteita. Pelkästään pituuteni vuoksi kaikkein isoimmatkaan univormut eivät istu, ja miesten vaatteet taas näyttävät ylläni miesten vaatteilta. Nuorena ja hoikkana jouduin ompelemaan muun muassa oppaan työasun itse, mutta nyt toisen muotoisena en ryhtyisi sellaiseen.