Paarmanleili ja mäskinkellari, entusaikaiset hyönteistorjujat
Paarmanleili näkee vielä, viimekesänä näin Kalajoella asuntoauto peilissä roikkumassa.
Paarmanleili on vaaleasta nahkasta, usein vasikan nahasta tehty pussimainen leiki tai toisaalta myös useiden eläinten kohtu ja vatsalaukku käyvät.suoraan paarmanleiliksi.
Nahkapussi täytetään tuoreella maidolla ja ripustetaan pihapiiriin. Ei tiedetä miksi juuri se maito siinä nahkaleilissä on syynä mutta paarmat tulevat suoraan leikin luo ja alkavat viiltää sitä hampilaan mutta kun eivät saa verta niin kääntyvät siihen työhönsä ja lopulta putoavat maahan tai hukkuvat maitoon.
Entisaikoina kun iisot navetat joka pihassa niin paarmoja oli paljon nykyistä enemmän.
Paarmanleilin alta kerättiin paarmoja joita onlinessa heitettiin veden pinnalle houkuttelemaan kaloja.
Tuollainen paarmanlei oli paikallaan keväästä syksyyn ja maitoa vain lisättiin välillä. Jos paarmoja ei kerätty talteen onginnassa niin lei laitettiin muurahaispesän yläpuolella, noita paarmoja kertyi paarmalein alle valtavia kasoja.
Hyttysiä torjuttiin laittamalla isot käymisastiat puukehikoihoihin jossa oli ohut pellavakqngas kattona mutta jokaiselta sivulta pääsi alaosasta hyttynen lentämään sisään kangashuppuun. Käymisen tuottama hiilidioksi houkutti hyttyset ansaan ja näin saatiin hyttyset ja mäkäräiset torjuttua huonetiloista.
Kaikenlaista ihmiset ennen sattumalta keksineet. Nuo vinkit 70-luvun Suomen kuvalehdestä joita mökillä luen, koskevat siis maataloussuomem aikaa, varmaan montaa tilaa vielä 70 luvullakin. Samoin kerrotaan että Turussa on kirkon kirjassa maininta 1521 jauhoista jota lasilla poltetaan ja joka vie hyttyset, tarkoittaa luultavasti oopiumia, ennen ihmiset ei erotellut lääkeaineita erikseen joitakin kieltäen nimenomaisesti!