Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käyttäisin mielelläni suomalaisten valmistamia vaatteita, mutta suurin osa vaatteista on jotenkin mummoja

Vierailija
21.06.2021 |

Missä on kaikki nuorekkaat, suomalaisten valmistamat vaatteet ja vaateketjut? Ja esimerkiksi Marimekko ei kiinnosta muissa kuin lakanoissa.

N31

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa mieltä. Tätivaatteita on tarjolla suomalaisissa vaatefirmoissa.

Vierailija
2/6 |
21.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa ihmettelen. Haluaisin käyttää enemmän naisellisia vaatteita, esimerkiksi sellaisia mekkoja mitä facebook välillä työntää mainoksissaan esille. Petyin kovasti kun jossain iltapäivälehden vuoden alun jutussa oli miten tämänkin vuoden muotijuttu on androgeenisyys ja kaikille sukupuolille sopivat vaatteet. En halua sellaisia! Haluan naisellisia linjoja myötäileviä vaatteita arkikäyttöön enkä mitään muodottomia säkkejä, jotka sopii lähinnä aasialaisille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinpä. Ja marimekossa on myös sekin että suurin osa niistä vaatteista ei ole edes suomessa tehtyjä.

Vierailija
4/6 |
21.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marimekon mekkovalikoima on kyllä pääosin ihan kamala. Jo mallit näyttää niissä halaateissa joltain kylähulluilta, saati sitten tällainen lyhyenläntä perustallaaja.

Vierailija
5/6 |
21.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne on suunniteltu muumi-kropalle.

Vierailija
6/6 |
21.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä voisin ehkä käyttää jotain suomalaisia pitkähihaisia perustrikoopaitoja, mutta jostain hemmetin syystä niissä on ihan liian lyhyet (ja kapeat) hihat. Todella käsittämättömät, suomalaisille sopimattomat mitoitukset. En todellakaan maksa sellaisesta kolmeakymppiä, kun samanlaisen tekeleen saa alle kympillä, olkoonkin Bangladeshissa valmistettu.

Mä ostan vaatteita käyttöön, en hyväntekeväisyystarkoituksessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi seitsemän