Sain vuokrakodin luottotiedottomana
Isolta vuokrataloyhtiöltä, vapaarahoitteinen asunto. Olivat tarkistaneet luottotiedot mutta asiasta ei edes keskusteltu vaan sain suoraan sopimuksen ekasta yhteydenotosta.
Kommentit (19)
Itsekin sain ja vielä sopparinteko hetkellä uudisasunnon rauhalliselta alueelta. Vaakakupissa painoi varmaan enemmän nykyinen työtilanne ja persoonani kuin itse luottotiedot. Kerroin niistä rehellisesti. Oli ilo huomata että vuokranantaja ei pitänyt sitä esteenä. Ja lisäksi on käynyt vuosittaisella asunnontarkastuskierroksella ja ollut tyytyväinen kodin siisteyteen ja kuntoon. Eli kyllä voi vuokraus onnistua luottotiedottomanakin ja saada vielä hyvän asunnonkin hyvältä paikalta.
Minä olen vuokranut sijoitusasuntoja usealle luottotiedottomalle. Ei ole ollut esteenä. Siinä kun on nähnyt ja jutellut kyseisten henkilöiden kanssa niin jäänyt hyvä vaikutelma. Ovat töissä nykyään ja velat ovat usein vanhoja kun tulevat hakemaan vuokra-asuntoa. Joskus olen myös vuokranut nuorelle opsikelijalle, jolla menneet luottotiedot jo hyvin varhain. En ole kertaakaan pettynyt että olen uuden mahdollisuuden heille antanut.
Nykyään saa, näissä yleensä on ehtona korkeampi vuokra takuu kun luottotiedollisille ja kotivakuutus vaaditaan.
Minulla on asuntoja vuokralla ja tiedän osassa on luottotiedottomia.
Kaikki asunnot ovat työsuhdeasuntoja
Näissä tapauksissa moni vuokranantaja tekee ensin, muutaman kuukauden määräaikaisen vuokrasopimuksen. Jos homma toimii, sitten toistaiseksi voimassa oleva sopimus.
Ainahan se on mahdollista, mutta jos olet rähjäisen näköinen voi olla ettei onnistu.
Minäkin sain. Luottotiedot menneet mutta Lumo vuokrasi minulle asunnon.
Mä sain yksityiseltä. Kysyin, että haluaisiko hän muutaman vuokran sisään maksetuksi ylimääräiseksi vakuudeksi. Ilmeisesti se kysymys riitti vakuuttamaan, ei tarvinnut.
Mikään pelottelu näistä ”jos luottotiedot menneet, koko elämästä helvettiä” ei oo pitänyt paikkaansa.
En ole hakenut edes ref-merkintää nyt kun kyseiset velat on maksettu.
Monelle se luottotietojen meno on historiaa esim. työttömyyden kautta. Ja kun asian selvittää vuokraajan kanssa niin tärkeintä on se nykytilanne. Yleensä asialliset ihmiset joilla luottotiedot ovat menneet hoitavat asiansa jopa paremmin kuin luottotiedolliset. He ovat oppineet läksynsä. Ne vuokranantajat jotka katsovat vain luottorekisterin tietoja eivät ymmärrä parastaan.
Tärkeintä on kun tiedät että luottotiedot on menossa että hommaat sitä ennen laajan kotivakuutuksen, huolehdit että auton vakuutukset on kunnosa, puhelinliittymä on kunnossa jne. Jos muutat sopimuksia niin firmat ei tarkista luottotietoja jos olet hoitanut asiasi heidän kanssaan kunnolla. Operaattorit jopa antavat ostaa puhelimia luotolla tiettyyn rajaan asti (esim. 3 laitetta luotolla - mulla oli jopa 5 vaikka luottotiedot menneet). Ja maksa vuokrat ajallaan.
Tällöin jos elämässä tulee muutoksia niin sopimusten muutokset onnistuu ja lisäpalvelut myös (esim. lisävakuutus). Jos olet hoitanut asiasi ei yritykset tarkista erikseen luottotietojasi. Mutta palveluntarjoajan vaihto ei onnistu, koska uutena asiakkaana luottotietosi tarkistetaan. Asunnon vuokrauksessa jos ei mitään järjettömiä ulosottovelkoja ole, ja tärkeintä, vuokriin liittyviä ulosottoja niin firmat vuokraavaat asuntoja. Tosin he voivat vaatia korkeampaa vuokravakuutta aina 3 kk vuokraan asti, mutta vuokaraaminen on mahdollista kunhan olet oikeasti luotettava. Yksityiset vuokraajat eivät aina ymmärrä oikeasti tilannetta, joten luottotiedottoman ei kannata hakea asuntoa heiltä.
Vierailija kirjoitti:
Nykyään saa, näissä yleensä on ehtona korkeampi vuokra takuu kun luottotiedollisille ja kotivakuutus vaaditaan.
Kotivakuutus vaaditaan kyllä yleensä kaikilta, multa on ainakin vaadittu kaikissa kuudessa eri vuokrakämpissä vaikka luottotiedot on.
No mikä ihme tuo on? Luottotiedottomia on puoli miljoonaa. Itselläni on ollut äkkiä laskettuna 10 eri vuokra-asuntoa luottotiedottomana. Kotivakuutusta ei ole ollut ikinä.
Itsekin olen saanut luottotiedottomana opiskelijana kämpän Lumolta ja luottotiedottomana työttömänä kämpän M2-kodeilta.
Merkinnät olivat siis työttymyysjaksoltani ja velat maksettu. Nyt hyväpalkkaisessa vakituisessa työssä. AP