Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Julkiset vai yksityiset palvelut?

Vierailija
15.06.2021 |

Yritysten tavoite on tuottaa voittoa omistajilleen. Jos ei voittoa tule, pannaan pensselit santaan.
Terveydenhoitoa, vanhustenhoitoa ja päiväkoteja ei kannata kunnissa koskaan jättää yksityisten toimijoiden varaan. Kunta pystyy tuottamaan palvelut itse laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Kunnalle riittää, että se hoitaa lakisääteiset velvoitteensa. Kunnan ei tarvitse lihottaa osakkeenomistajien kukkaroa esimerkiksi tinkimällä vanhusten tai lasten hoivan laadusta.
Tässä esimerkki Touhulan "tappiollisista" päiväkodeista:
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4187100

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhustenhoidosta on karmeimmat esimerkit siitä, mihin yksityisten voitontavoittelu pahimmillaan johtaa. Moni hoitokoti on jouduttu pikaisesti ottamaan yhteiskunnan vastuulle, kun henkilökunta ei riittänyt omistajien saituuden takia.

Vierailija
2/2 |
15.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnilla ei ole varaa tuottaa palveluita. Siksi yksityisiä tarvitaan.

Mua ei haittaa voitot kunhan pääsen lääkäriin. Ei myöskään haittaa voitot isäni yksityiselle hoivakodille koska se paikka on parempi kuin se kammottava kunnallinen jossa ennen oli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kaksi