Masennusepäily itsellä, selviänkö omin voimin?
Elämässä tapahtunut nyt sellaista, että jaksaminen on koetuksella. Käyn töissä ja tykkään työstäni. Työ on sopivaa, ei liian suorittavaa, mutta ei liian vaativaa ja ehdin tehdä työt työajalla. Työkaverit on ihan ok pienessä firmassa, joskin toisella on jokin neurologinen häiriö luultavasti, kun paukuttelee jatkuvasti pöytää tai huokailee ja puhuu paljon yksinään, tämä on vähän häiritsevää, mutta selviän siitä vastamelukuulokkeilla.
Oon vaan alkanut olla väsynyt, pienikin vastoinkäyminen jää pyörimään päähän päiväkausiksi ja löydän itseni miettimästä "pitäisi tehdä", mutta en saa aikaiseksi. Oon useaan kertaan mennyt sänkyyn päiväpeiton alle ilman mitään syytä, en edes itse tajua asiaa, kunnes mies tulee kysymään "tännekö se meni, mikäs on murheena". Aiemmin nousin ylös heti herättyäni aamutoimille, nyt ne jää aina viime tinkaan, kun en vain saa itseäni ylös. Öisin on pitkiä jaksoja, herään aamu yöstä, sitten ei tule unta ja päivällä olen väsynyt.
Ymmärrän, että tämä voisi viestiä alkavasta masennuksesta, mutta voisinko selvitä ilman lääkäriä? En haluaisi mitään lääkkeitä. Perusterveydessä ei ole mitään ongelmia, laajat testit on tehty huhtikuussa ja kaikki arvot on kunnossa. Ainoastaan sokeri on normaalin ylärajoilla, mutta normaali kuitenkin.