Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

onko kukaan lomaillut perheen kanssa POHJOISESSA? Lapin kiertomatka tms?

Vierailija
10.08.2009 |

En siis tarkoita mitään viikko laskettelemassa-juttua.

Mitä Lapissa kannattaa ehdottomasti nähdä? Entä Norjan puolella, kannattaako käydä?

Hyviä majoitusvinkkejä?

Päivämatkan pituus (autolla)?

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on monille etelästä tulijoille (lapsille) kokemus, kun kotona on vielä melkein kesä. Kaamos lähestyy, on pimeää. Jossain mökissä yöpyminen vois olla tosi tunnelmallista, takka, kynttilöitä, saunaa...



Patikkakelit on tuolloin vielä usein ihan ok, vaikka ruska onkin jo mennyt. Makkaranpaistoa laavulla. Koskenlaskua voi tehdä myös esim. Muonionjoen Harrinivassa, Muonio on myös Suomen parhaimpia ja varmimpia ensilumen mestoja.



Ilman muuta lapsiperheelle Rovaniemi ja Napapiiri, Ranualla eläinpuistossa on myös paljon nähtävää (tällä hetkellä mm. orpo karhunpentu ja susipennut), vieressä myös Fazerin tehtaanmyymälä on tietysti lasten mieleen.



Tornio-Haaparanta voi olla kokemus sinänsä, kun maata voi vaihtaa "lennosta", sitä edes kunnolla huomaamatta. Siellä on Ikea, maailman suurin karkkimyymälä CandyWorld ja vaikkapa Tornion uusi kauppakeskus Rajalla/PåGränsen. Viikonloppuisin meno on usein niin kansainvälistä, ettei aivan heti uskoisi, että on melko tavallisessa suomalaisessa pikkukaupungissa.



Ja jos joku väittää, ettei Tornio ole Lappia, se kuuluu kuitenkin Lapin lääniin. No, pilkunviilaajiahan riittää.

Vierailija
2/16 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapin eteläisin kaupunki. En ymmärrä ihmisiä, jotka inttävät tietävänsä, mistä "oikea" Lappi alkaa. Lapin lääni kattaa huomattavan laajan alueen. Mitä kemiläisen kuuluisi vastata kysymykseen kotiseudusta? Että "olen Keski-Suomesta"... vai?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
10.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me teimme viime kesänä (2008) viikon reissun lappiin, mukana 2 ja 5 - vuotiaat. Kyllähän lappi, sen avaruus ja erikoisuudet aukeavat paremmin aikuisille, lapset muistavat vain ranuan eläinpuiston ja tiellä olleet porot. Niin ja paarma-kammon he saivat. Talvella on lunta ja suuria mäkiä, mutta kesällä ei.



Kannattaa suunnitella ajomatkat siten, että lapset nukkuvat päikkyjä autossa, eli ajomatkalle lähdettiin aina lounaan jälkeen, lapset nukkuivat päikkyjä. Kun he heräsivät, pidettiin n 30 minuutin välipala-tauko. Sitten ajettiin enintään tunti, yleensä klo 16 piti olla kyllä jo majoittumassa ja päivällinen mielessä. Näinollen kohteisiin tutustuttiin illalla ja seuraavana aamupäivänä. Ajomatkaa kertyi päivittäin n 100-300 km.



Meidän reissumme oli seuraava:

1. iltaohjelma KEMI

- Kemin jäänmurtaja (ei ole kuulemma enää kesällä auki)

2. aamu: Käynti kemin keskustassa

- päivä-ajo Ranualle, majoittuminen

2. ilta: Tutustuminen Ranuan eläinpuistoon

3. aamu: Ajo Posiolle, äidin toive käydä Pentikin tehtaanmyymälässä

- Posiolla huonosti ruokapaikkoja, pieni kuppanen paikka, Pentikin lisäksi ei mitään, ei edes kunnon ruokapaikkaa

- Päivä-ajo Rovaniemelle

3. Ilta Tutustuminen Rovaniemeen, käynti napapiirillä

4. aamu tutustuminen Rovaniemen uimarantaan (oli helle, joessa aika kova virtaus lapsille, piti olla tarkkana!)

4. päivä-ajo Leville

4. ilta kylpylä Levillä

5. aamu Käynti levin huipulla

päiväajo ylläksen kautta Tornioon

5. ilta käynti haaparannalla, Ikeassa

- majoittuminen Kemiin samaan hotelliin kuin kierroksen alussa.



Varokaa poroja kesäliikenteessä, toisin kuin hirvi, poro ei mene pakoon tieltä kuten hirvi, poro jää keskelle tietä katsomaan, millainen peto sieltä tulee. Soita 112 aina kun kolistelet poroa, että poromiehet tietävät käydä katsomassa ja sinä saat vakuutuksesta korvaukset (ei mee edes bonukset, ei ainakaan meillä mennyt).

Vierailija
4/16 |
10.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapin parhaimmat nähtävyydet lienevät luonnossa, ja vastaavasti palveluita ja turisteille rakennettua nähtävää ja puuhailtavaa on hyvin laskettelukeskusten läheisyydessä. Itä-Lappi on vaihtelevampaa ja jylhempää maisemiltaan.



Voin kyllä suositella Lapin-matkailua, kyllä Lapissa on paljon mielenkiintoista nähtävää meille etelän ihmisille, myös lapsille :)

Välimatkat ovat toki pitkiä, mutta niihin tottuu.

Vierailija
5/16 |
10.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapissa on paljon nähtävää ilman Norjaakin, mutta mikä ettei, jos jaksaa ajaa ihan pohjoiseen saakka, ja majailee sitten siellä suunnalla jokusen yön.

Vierailija
6/16 |
11.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tankavaarassa voi huuhtoa itsekkin kultaa ja "täitä ja saivareita" löytyy kaikkien vaskoolista, Saariselällä kylpylä (aika lailla samanlainen kuin Oulun Eden), talvella Suomen pisin pulkkamäki on toooosi kiva, Inarissa Siida ja heti sen takaa lähtevä päiväpatikointireitti Pielpajärven erämaakirkolle (meidän 4-v. jaksoi kävellä melkein koko 9km itse).

Ivalossa Karhunpesäkivi oli jännä, on automatkan varrella, eikä pysähtyminen vie tunteja.

Levillä Lastenmaa ja kylpylä kesälläkin kivoja. Jokaisessa tunturissa helppoja päiväpatikka-reittejä löytyy varmasti.

Ja Ikeassahan täytyy tietysti pyörähtää, jokaiselle jotakin. Torniossa myös uusi Rajalla-kauppakeskus. Rovaniemellä löytyy tekemistä kaikille, Joulupukkia voi tavata Napapiirillä tai SantaParkissa, joka mukavan rauhallinen näin kesällä. Arktikumissa voi tutustua lappilaiseen elämään ja historiaan. Katujuna Nättijussi kierrättää kaupungilla ja shoppailla voi uudessa Revontuli-kauppakeskuksessa. Uimapaikkoja löytyy myös muualta kuin aivan keskustan virtaisasta uimarannasta.

Paljon riittää Lapissa nähtävää, nuo Pentik ja Ranuan eläinpuisto tietenkin, jotka oli jo mainittu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
11.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

reppuun mukaan riittävästi evästä; juotavaa, makkaranpaistotarpeet, tikut, puukko...leipää ja ylläriksi väsymyksen yllättäessä karamelliä !

Vierailija
8/16 |
11.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syksyllä paljon enemmän tekemistä kuin lapin kohteissa.



Lyhyempi matka kuin Lappiin, Oulangan kansallispuisto on upea.



Sieltä päiväretki Ranuan eläinpuistoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
11.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitään viikon reissua Lappiin ole tehneet. Levi on ainoa paikka teidän reissullanne, jota voi Lapiksi sanoa. Ei Kemi-Tornio ja Ranua mitään Lappia ole. Lappi alkaa aikaisintaan vasta Leviltä.

Me teimme viime kesänä (2008) viikon reissun lappiin, mukana 2 ja 5 - vuotiaat. Kyllähän lappi, sen avaruus ja erikoisuudet aukeavat paremmin aikuisille, lapset muistavat vain ranuan eläinpuiston ja tiellä olleet porot. Niin ja paarma-kammon he saivat. Talvella on lunta ja suuria mäkiä, mutta kesällä ei. Kannattaa suunnitella ajomatkat siten, että lapset nukkuvat päikkyjä autossa, eli ajomatkalle lähdettiin aina lounaan jälkeen, lapset nukkuivat päikkyjä. Kun he heräsivät, pidettiin n 30 minuutin välipala-tauko. Sitten ajettiin enintään tunti, yleensä klo 16 piti olla kyllä jo majoittumassa ja päivällinen mielessä. Näinollen kohteisiin tutustuttiin illalla ja seuraavana aamupäivänä. Ajomatkaa kertyi päivittäin n 100-300 km. Meidän reissumme oli seuraava: 1. iltaohjelma KEMI - Kemin jäänmurtaja (ei ole kuulemma enää kesällä auki) 2. aamu: Käynti kemin keskustassa - päivä-ajo Ranualle, majoittuminen 2. ilta: Tutustuminen Ranuan eläinpuistoon 3. aamu: Ajo Posiolle, äidin toive käydä Pentikin tehtaanmyymälässä - Posiolla huonosti ruokapaikkoja, pieni kuppanen paikka, Pentikin lisäksi ei mitään, ei edes kunnon ruokapaikkaa - Päivä-ajo Rovaniemelle 3. Ilta Tutustuminen Rovaniemeen, käynti napapiirillä 4. aamu tutustuminen Rovaniemen uimarantaan (oli helle, joessa aika kova virtaus lapsille, piti olla tarkkana!) 4. päivä-ajo Leville 4. ilta kylpylä Levillä 5. aamu Käynti levin huipulla päiväajo ylläksen kautta Tornioon 5. ilta käynti haaparannalla, Ikeassa - majoittuminen Kemiin samaan hotelliin kuin kierroksen alussa. Varokaa poroja kesäliikenteessä, toisin kuin hirvi, poro ei mene pakoon tieltä kuten hirvi, poro jää keskelle tietä katsomaan, millainen peto sieltä tulee. Soita 112 aina kun kolistelet poroa, että poromiehet tietävät käydä katsomassa ja sinä saat vakuutuksesta korvaukset (ei mee edes bonukset, ei ainakaan meillä mennyt).

Vierailija
10/16 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylpylöitä myös mm. Sallassa ja Kuusamossa (joka tietysti virallisesti ei ole Lappia..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosittelen seuraavia juttuja:



- koiravaljakko-ajelu

- moottorikelkkailu

- hiihtäminen ja makkaranpaisto laavulla

- nukkuminen laavulla

- vasanleikossa tai poroerotuksessa vierailu

- tunturiin kiipeäminen kävellen



jne jne

Vierailija
12/16 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lokakuussa on lunta vainn satunnaisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset


ei huomannut ajankohtaa :)

Vierailija
14/16 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset


ei huomannut ajankohtaa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
11.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

millaisia ajomatkoja olette valmiita ajamaan. Lapsille tosiaan Ranuan eläinpuisto ja Rovaniemellä Napapiirin joulukylä joulupukkeineen ja leikkipaikkoineen ovat ykkösiä. Tietenkin kylpylät kivoja, mutta esim. Levillä aina täysi eikä niin kummoinen. Kylpylöitä myös mm. Sallassa ja Kuusamossa (joka tietysti virallisesti ei ole Lappia.. Mutta mitäs siitä. Ranua on jo virallisestikin, mutta jylhiä tunturimaisemia on sitten lähinnä ihan pohjoisessa.) Kuusamossakin muuten on suurpetokeskus, jossa on karhuja ym. Kemijärvellä tehdään mukavia risteilyjä järvi- ja vaaramaisemissa.



Norja on näkemisen arvoinen aikuisille ainakin, jos vain jaksatte ajaa.



Vierailija
16/16 |
11.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on remontissa ja siitä pitäisi tulla ihan oikea kylpylä. Myös lastenkeidas muuttaa paikkaa ja siitä tulee isompi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kahdeksan