Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsellisen pyrkyrimäinen työkaveri

Vierailija
04.06.2021 |

Antakaa selviystymisvinkkejä, miten pärjätä mahdottoman työkaverin kanssa. Tällä tyypillä on ihan hirveä tarve saada itselleen kaikki mahdollinen maine ja kunnia ja olla aina se, jonka ideat viedään toteutukseen, vaikka ne olisivat typerämpiä kuin muiden. Toisten ajatukset dissataan heti kättelyssä, mutta jos joku on eri mieltä hänen suunnitelmistaan, niin hän jaksaa jankata omaa mielipidettään läpi väsytystaktiikalla niin kauan, että toinen lopulta luovuttaa. Se on oikeasti noloa, koska yleensä vetää tätä linjaa myös silloin kun ulkopuolisia yhteistyökumppaneita on paikalla. Vaikka olisi keskenämme sovittu, että esitellään ulkopuolisille yhteistyökumppaneille kaikki pohditut vaihtoehdot, hän ottaa yleensä äänekkäimmät puheenvuorot ja silloinkin jankkaa lähinnä omaa esitystään läpi. Jos häntä siinä kohtaa muistuttaa muista vaihtoehdoista, reaktiona on yleensä täysi välinpitämättömyys. Ja sitten hän jatkaa taas sujuvasti omaa agendaansa. Jos hänen suunnitelmansa lopulta paljastuvat huonoiksi, niistä ei jälkikäteen puhuta tai hän lähinnä kuittaa ne tyyliin "eipä sitä voinut etukäteen tietää". Mutta hänen itsetuntoaan sellainen ei tunnu horjuttavan, vaan ihan yhtä vähän hän on valmis kuuntelemaan muita seuraavallakin kerralla.

Lyhyen tapaamisen perusteella hän varmaan näyttäytyy ulkopuolisille kyllä johtajahahmona, jolla on langat käsissään, mutta oikeasti hän on täysin yhteistyökyvytön ja säälittävä pyrkyri. Me vertaiset toimistolla olemme ihan kypsiä, mutta pomon kanssa hän on hyvää pataa, koska osaa nuoleskella juuri sopivissa kohdissa ja oikeista paikoista. Itse en tykkää kyynärpäätaktiikasta ja olen huono sanomaan toiselle rumasti. Mutta kohta alkaa olla mitta totaalisen täynnä ja pelkään, että joku kaunis kerta tulee räjähdettyä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä aloittaa moisen työkaverin kanssa sanoilla "usko nyt jo..." ja sitten olla hiljaa ja kuuntelematta. Pitkän päälle toimii.

Vierailija
2/2 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asiakaspalavereissa teidän vertaisten puolelta täysi dissaus, kun jankkaa omaa agendaansa. Antakaa sanoa sanottavansa ja sitten jatkakaa siitä, mihin oikeasti jäitte.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla