2v oli itkuinen koko yön. Nyt aamulla koko ajan laittaa kättä pippeliin. Voiko olla joku tulehdus?
Ei näy mitään erikoista ja pissatessakaan ei itke. Mutta muuten ihan koko ajan on tuollainen "kitinä". Kun kysyy että onko housuissa pipi niin pudistaa päätä ja sanoo että ei.
Toisaalta mietin voiko nyt jotenkin oireilla sitä kun meille on syntymässä vauva?
Kommentit (9)
Voi olla muukin kuin pissatulehdus...kannattaa selvittää.
Vierailija kirjoitti:
No eihän nyt housuissa voi olla pipi. Lapset ymmärtää noi kirjaimellisesti, luulee, että puhut vaatteesta.
Kysy suoraan käyttäen oikeaa sanaa.
Niin joo. Hyvä huomio.
Meillä oli samanikäisellä samaa vaivaa. Epäiltiin hiekkaa esinahan alla, kävi kylvyssä ja mies putsasi pippelin kunnolla, niin poika rauhoittui ja nukkui yönsä. Aamulla oli miehen mukaan vähän jotain tahmaa tullut pippeliin, eli varmaan viimeisetkin hiekkamuruset poistuivat.
Mahdollinen virtsatietulehdus, voi edetä munuaisiin.Tilaa aika lääkärille heti.
Tuskin noin pieni mitenkään psyykkisesti tuolla tavalla oireilee. Joku paikka on nyt kipeänä. Soittaisin lääkäriin ja pyytäisin aikaa labraan. Sillähän se selviää. Pippeli ei mitenkään punoita tai semmoista? Olitteko eilen rannalla? Toinen mikä mullekin tuli mieleen on hiekka esinahan alla.
Esinahan voi myös leikkauttaa pois.
No eihän nyt housuissa voi olla pipi. Lapset ymmärtää noi kirjaimellisesti, luulee, että puhut vaatteesta.
Kysy suoraan käyttäen oikeaa sanaa.