Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ei kannata tilata JD Sportsilta mitään

Sitkeä sissi
10.05.2021 |

Uskomattoman huonoa palvelua JD Sportsin kaltaiselta isolta yritykseltä, jolla olettaisi olevan myyntiprosessin kunnossa. Sain huhtikuussa 2021 aikamoisten käänteiden jälkeen vihdoinkin maksunpalautuksen, joka koski 2.12.2020 tekemääni tilausta.

Tilasin 100 euron lahjakortin 2.12.2020 verkkokaupasta, kun oletin, että se tulee nopeasti postissa ja saan sen annettua joululahjaksi. Lahjakorttia ei koskaan tullut ja kun lähdin 28.12.2020 kyselemään siitä, JD:ltä todettiin, että lähetys on kadonnut ja maksu palautetaan minulle heti 3-5 päivän sisällä.

Maksun palautusta ei kuitenkaan kuulunut, joten olin JD:hen uudelleen yhteydessä 10.2.2021. Vastaus oli, että he olivat yrittäneet palauttaa summan 29.12., mutta tilisiirto ei ole onnistunut minun suomalaiselle pankkitililleni. JD:ltä ei kuitenkaan oltu minuun missään yhteydessä siitä, ettei palautus onnistu!

JD pyysi 11.2. minua ilmoittamaan sopivat ajat, että he voivat soittaa minulle asiakaspalvelusta Englannista luottokorttitietoja varten. Annoin useita aikoja, mutta puhelua ei tullut ja olin heihin taas yhteydessä 20.2. Tällöin sanoin, että minulle voi soittaa milloin tahansa paitsi EI 22.2. klo 12-17. No JD:ltä yritettiin soittaa juuri tuohon aikaan, jolloin olin sanonut, että en pysty vastaamaan puhelimeen. Tämän jälkeen minulle ei yritetty koskaan soittaa uudelleen, vaikka olin laittanut heille viestiä.

Kaiken tämän jälkeen avasin sitten PayPal-tilin, jotta JD saisi maksunpalautuksen vihdoinkin hoidettua (ja koska se oli toinen vaihtoehto luottokorttitiedoille). Sain 16.3.2021 PayPalilta ilmoituksen, että minulle on maksettu JD:ltä 100 euroa vähennettynä 3,75 euron palvelumaksulla, koska he olivat palauttaneet rahan sellaisena maksuna, että PayPal luulee minun olevan myyjä, jolle tulee rahaa. Lähetin JD:lle 17.3. sähköpostilla paypal@jdsports.fi pyynnön palauttaa koko summa, mutta viestiin ei ole koskaan vastattu.

Lähetin myös facebookin kautta JD:lle viestin 19.3. tästä paypal-ongelmasta. Koska JD ei ollut lähettänyt maksua palautuksena, paypal oli laittanut maksun ”holdiin” 3 viikoksi. JD:ltä vastattiin, että onko minulla myyjän paypal-tili ja ettei JD voi tehdä muuta kuin lähettää rahan ilman mitään lisäasetuksia. Tai että minä en olisi vahvistanut tiliäni ja että ongelma johtuu joka tapauksessa minusta.

Kysyin sitten neuvoa Paypalilta ja sieltä vastattiin, että minulla on ihan normaali tili ja että maksaja JD on maksanut summan minulle maksuna palvelusta, ei palautuksena ja siksi summasta on veloitettu palvelumaksuna 3,75 ja summa on laitettu ”holdiin”.

Ilmoitin edellä mainitun tiedon JD:lle 21.3. ja pyysin taas välittömästi muuttamaan maksun palautukseksi. Heiltä vastattiin 22.3., että lähetimme paypal-tilillesi 3,75 eur eikä mitään muuta vastausta ole sen jälkeen tullut.

Summa 96,25 oli sitten ”holdissa” paypalilla 3 viikkoa ja loppujen lopuksi sain summan käyttööni 7.4.2021.

Aikamoinen episodi siitä, että erehdyin tilaamaan lahjakortin JD Sportsin verkkokaupasta. En todellakaan voi suositella JD:tä kenellekään. Olen myös reklamoinut asian huonosta hoitamisesta JD:tä, mutta sieltä ei tietenkään ole vastattu mitään…

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan kahdeksan