Amerikkalainen mieheni haluaa oppia puhumaan suomea, miten opetan?
Miten opetan? mitä kannattaa opettaa hänelle ensin?
Kommentit (45)
Jos hän haluaa opetelle suomea kunnolla niin sitten hänen on parasta mennä jonnekin kurssille.
Oisko mitään jos menisi normaalisti töihin ja kielikurssille?
Vierailija kirjoitti:
Itse opetin aasialaisen naiseni seksipuuhissa. Aina kun oppi uuden lauseen niin pyörittelin kuelellä orgasmin.
Kuele? Ihan uusi lelu mulle.
Ota paita pois ja opeta mitkä on tissit
Hanki suomenkielen oppikirja ja puhu miehelle suomea päivittäin. Tyyliin ruokapöydässä "antaisitko lautasen?". Sitten selität ja kirjoitat sanan antaa ja lautanen. Vaikka lause päivässä.
Vie se kajaanin torille ja jätä sinne.
Ensimmäisenä yhdistelmä "kuusi palaa". Hakukoneen kuvahaulla löytyy oikein hyvä kuva, mitä kaikkea voi noilla kahdella sanalla ilmaista.
Sitten voikin olla pohdinnan paikka, haluaako oppia lisää, kun valkenee kielemme monet vivahteet.
Sido sen kädet vartaloon kiinni ettei se huido käsillään puhuessa, nämä jenkit on tynnyrinpesijöitten jälkeläisiä, niillä periytyy tämä käsien huitominen geeneissä.
Ja opeta sille fiksu tapa ottaa edes yön pimeydessä ne aurinkokakkulat pois silmiltä kun puhutaan kasvotusten, ja sen ruman futislippiksen vois myös heittää roskikseen.
Vierailija kirjoitti:
Ensimmäisenä yhdistelmä "kuusi palaa". Hakukoneen kuvahaulla löytyy oikein hyvä kuva, mitä kaikkea voi noilla kahdella sanalla ilmaista.
Sitten voikin olla pohdinnan paikka, haluaako oppia lisää, kun valkenee kielemme monet vivahteet.
:D lähetin sille ton
Monet voivat osata enemmän kuin antavat ymmärtää.
Puhu suomea miehellesi, ensin selkeissä yksinkertaisissa tilanteissa. Osoittele käsilläsi, elehdi. Näin oppii paremmin, kun joutuu hieman päättelemään itse. Perussanaston/kieliopin voi opetella kurssilla, mutta muuten en kielikursseja suosittelisi. Jostain syystä suomalainen tapa opettaa kieltä kursseilla on todella hidasta ja tehotonta, koskee siis kaikkia kieliä, ei vain suomea.
Kielet on aina opittu parhaiten toisten puhetta kuuntelemalla ja yrittämällä matkia sitä, se on luonnollinen tapa oppia.
Oma maa ja kieli ovat niin tärkeitä, että muiden pitää osata sitä, ei heidän muita kieliä. Siellä ihmettelevät miksi Englannissa puhutaan heidän kieltään.
Tuttuni amerikkalainen (joo, ihan USAsta) mies kehui WordDive-nimistä ohjelmaa. Maksaa vähän, mutta ei paljon. Tärkeintä on kuitenkin se, että rupeat puhumaan suomea. Ensin ihan arkisia fraaseja.
Englantia puhuvan korva ei ole tottunut erottamaan yksinkertaisia ja kaksoiskonsonantteja toisistaan, joten tätä kannattaa harjoitella. Lisäksi kannattaa painottaa sitä, että suomessa on paino aina sanan ensimmäisellä tavulla ja puhuessa eri sanat erotetaan selvästi toisistaan. Monen ulkomaalaisen suomen puhumisesta on vaikea saada selvää siksi, että he sanovat kaikki sanat yhteen pötköön.
Ei amerikassa opiskella kieliä. Ei ne viitsi opetella. En tunne yhtäkään amerikkalaista joka olisi opetellut Suomessa suomen tai mitään muutakaan kieltä. Eurooppalaiset ja aasilaiset oppii paremmin kieliä kun joutuvat niitä koulussa opiskelemaan.
Jos miehesi pitää musiikista, suomenkielisten laulujen laulaminen voi auttaa oppimista. Se auttaa hahmottamaan tavuja, kun jokainen tavu lauletaan omana nuottinaan.
Yksittäisiä sanoja, yksittäisiä lauseita. Ääntämisen korjaaminen tarkaksi joka kerta (jos hän haluaa, ei pakolla) ja suomalaisen R kirjaimen katsominen oikein. Kielioppia jossain välissä ja kirjoja. Ehkä on toistoja, samalla voit itse korjata omaa englanninkielen taitoa, jos hän suostuu siihen eli kumpikin oppii kummankin kielen. Ellet ole jo täydellinen
Kirosanoista on aina hyvä aloittaa.