Miksi kommentoit tökerösti jonkun kalpeutta!
Kuinka törkeää. Eka kommentti ulkomaanmatkan jälkeen on joiltain ihmisiltä aina rusketuksesta, tai sen puutteesta. Olen aina tosi vaivaantunut, pitääkö heille alkaa tosissaan selittämään että ihoja on erilaisia, ja kaikille ei edes ole mahdollista ruskettua? Nuorena minäkin yritin, mutta hyväksyin lopulta ettei se ole minulle mahdollista. Varsinkin kun suvussa alkoi ilmetä ihosyöpää lopetin heti rusketuksen tavoittelemisen. Minä vain punoitan ja palan helposti, ja se ei muutu rusketukseksi parannuttuaan.
Alanko siis levittämään tietoutta tästä, vai annan mennä toisesta korvasta ulos? Olisi kiva kuulla vaikka että miten matka meni kysymyksiä tai jotain muuta kuin joku turha ulkonäkökommentti. Minusta on oikeastaan ihan kivaa olla kalpea, tai siis sellainen minä nyt vaan olen, ei se minua haittaa.
Kommentit (8)
Nuo kyselijät ovat vähäjärkisiä joten ei välitetä ☺️
Fiksut kyllä ymmärtää, että ihoja on tosiaan monenlaista.
Eivät mustatkaan voi valkoiseksi muuttua...
Nämä ruskettuneet näyttävät sitten 40+ ihan yli 60vuotiailta rusinoilta 🙊
Mennään sit kysymään että
miks ootte noin ryppyisiä??
Terv.
toinen kalpea
Vierailija kirjoitti:
Nuo kyselijät ovat vähäjärkisiä joten ei välitetä ☺️
Fiksut kyllä ymmärtää, että ihoja on tosiaan monenlaista.
Eivät mustatkaan voi valkoiseksi muuttua...Nämä ruskettuneet näyttävät sitten 40+ ihan yli 60vuotiailta rusinoilta 🙊
Mennään sit kysymään että
miks ootte noin ryppyisiä??Terv.
toinen kalpea
Mutta kun ihan fiksuina pitämätkin tyypit saattaa möläyttää jotain kalpeudesta. Ehkä eivät sitten niin fiksuja olekaan, vai onko se tarkoituksellinen dissaus, että pitää olla auringonpalvoja ja kun siinä rusketuksessa ei ole "onnistunut", on huonompi ihminen? Tai siis mitä näillä kommenteilla yritetään saavuttaa?
Kun mainitsen, että rusketus on köyhien tauti niin on loppunut kyselyt.
Nämä auringossa makaavat naiset kieltämättä näyttävät vanhoilta bubiruusuilta ja vielä usein tupakoivatkin 😆
Pitää varmaan ihan oikeasti täräyttää joku ihosyöpään sairastuneen sukulaisen tarina ensi kerralla näihin, jospa utelu loppuisi.
Mulleki on aina kommentoitu noin, ku oon vitivalkoinen albino. Et ku palaan etelä-euroopasta nii "et oo ruskettunu yhtää"?
Aasiassa ihaillaan vaaleaa ihoa. Voit kertoa heille, että auringosta tulee pigmenttiläiskiä, iho rypistyy ja ihosyöpäkin voi tulla
Pahin oli myös kun yksi tuttava kertoi kerran että hän aikoo saada miehellensäkin rusketuksen, ja on pakottanut tämän rannalle loikoilemaan. Kuvissa miesparka näytti vain palaneelta. En vain kehdannut alkaa valistamaan aikuista ihmistä faktoista. Mutta tuntuu että yllättävän moni ei TIEDÄ ihon pigmenteistä mitään. Ja että palaminen on vaarallista.