Miten teidän koira reagoi lähestyvään synnytykseen entä kun toitte vauvan sairaalasta kotiin?
Appiukollani on irlannin setteri ja kiinnostaa koirien reaktiot.
Kommentit (14)
Hyvin, halusi nuuhkia, sen jälkeen ei välittänyt enää. Suojelee ulkona ollessa muiden koirien liialta uteliaisuudelta
Meillä oli uros irlanninsetteri, kun esikoinen syntyi. Ei vaikuttanut tajuavan raskaudesta mitään. Ensimmäisenä iltana oli levoton, kun vauva itki mutta sitten oli kuin ennenkin. Oli ihana koira! <3
Kun ihan rauhassa annatte koiran ensin vähän nuuhkia vauvaa, niin kaikki menee hyvin ja vauvasta tulee koiran laumanjäsen. Näin meillä on toimittu lastenlasten kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Jokainen eläin on yksilö. t.ap
Niin on vauvatkin. Vauvassa on kuitenkin tutut tuoksut jos olette siellä miehen isällä käyneet miehesi kanssa. Vauva tuoksuu teiltä tutuilta ja se on koiralle ok.
Onko kokemuksia koirista, jotka aristavat lapsia? En ole vuosiin uskaltanut päästää lapsia (vieraiden) koiran lähelle, koska pelkään että se saattaa näykätä. Koira ei ole iso, mutta silti. Onkohan oman lapseni kanssa sama juttu?
En siis ole hankkimassa lapsia ja koirakin on jo 11. Itse toki alan olla jo myös iäkäs ensisynnyttäjä, joten asia mietityttää.
Gordoninsetteriuros meni lattialla olleeseen, pehmustettuun ensisänkyyn nukkumaan. Tämä siis ennen vauvan syntymää. Sai haisteltavakseen vauvantuoksuisen dideharson ennenkuin kotiuduttiin. Vauvaa sai haistella heti ensimmäisenä, kun päästiin kotiin. Suhtautui vauvaan neutraalisti, ilmoitti kyllä vaivan itkusta, jos en jostain syystä kuullut.
Koira yritti purra vauvaa useamman kerran. Pakko oli antaa koira pois.
Vartioi minua loppuraskaudessa koko ajan. Tunki vessaankin mukaan. Kun vauva syntyi niin oli ihan hädissään jos ei tiennyt missä vauva on. Piti aina käydä näyttämässä että tuolla se on, ei siis jostain syystä löytänyt vauvaa jos oli vaunuissa. Nykyään vauva jo 10kk eikä koira enää tykkää kun poika koko ajan repii karvoista ja varastaa ruuat..
Pari iloista haukkua kuulunut tuolta jätesäkistä.
Ohis. Esikoinen halusi synttärilahjaksi tipun häkissä ja eläinkaupan ainoa tipu oli valkoinen kyyhkynen ja sehän sitten ostettiin. Sen jälkeen sain vielä 3 lasta ja joka kerta kyyhky pyöräytti munan häkkiinsä ja hautoi sitä tohkeissaan kujertaen. Eihän niistä munista mitään kuoriutunut ja sekös kyyhkyä harmitti.
Toinen koira meni vartioi ja tapa-tilaan.
Toinen oli että jaha, tällaista tänään.
Vierailija kirjoitti:
Onko kokemuksia koirista, jotka aristavat lapsia? En ole vuosiin uskaltanut päästää lapsia (vieraiden) koiran lähelle, koska pelkään että se saattaa näykätä. Koira ei ole iso, mutta silti. Onkohan oman lapseni kanssa sama juttu?
En siis ole hankkimassa lapsia ja koirakin on jo 11. Itse toki alan olla jo myös iäkäs ensisynnyttäjä, joten asia mietityttää.
Ikinä ei viedä vieraita vauvoja koirien haisteltavaksi. Vain tuttujen, ketä koira on ennenkin nuuskinut ja kivaksi todennut.
Meidän koira pelkäsi vauvaa. Se lymysi pöydän alla ja uskalsi tulla vasta muutaman päivän päästä edes vähän nuuskaisemaan. Muutamassa viikossa tottui. Toisesta se ei sitten enää juurikaan välittänyt.