Onko "väärin" ostaa lapsille parasta mitä saa kun on vaatteista kyse?
Saan kovasti kuulla miten kannattaisi koluta kirppiksiä ja miksi pistää lastenvaatteisiin paljon rahaa.
Miksi se on huono asia?
Kommentit (35)
ihailua henkilökunnalta, että puemme lapset hyvin ja kauniisiin vaatteisiin. Se on yllättänyt itseni, koska mielestäni huolehdin vain siitä, että vaatteet ovat sopivankokoisia, ehjiä, puhtaita, silitettyjä, säänmukaisia ja toki mukavannäköisiä, mutta eivät mitään "kalleinta mitä rahalla saa" -vaatteita. Itse ajattelen niin, että arvostan lapsiani ja haluan pukea heille vaatteita, joista he itse pitävät ja minä myös. Energiaa voisin sijoittaa vähän enemmän myös oman pukeutumiseni kohentamiseen...
Ei. Väärin se on vain, jos ne on niin hienoja ja kalliita, että niitä käyttäessä pitää koko ajan varoa..
Just näitä mä en kestä "voi ei, nyt siihen tippui ruokaa eikä siitä saa enää mitään kun myy eteenpäin" tai "näitä ei käytetä kuin autolla kauppaan-reissuilla, ettei tuu kuraisiksi" jne. jne. Näitä on täällä Helsingissä ja Espoossa kuultu!
Ihan kivoja vaatteita minäkin mielestäni ostan ja on niitä joskus kehuttukin, mutta ei niiden tarvitse maltaita maksaa eikä niiden perässä tarvitse juosta ympäri kaupunkia tai selailla koko maailman nettikauppoja; kyllä elämässä on todella muutakin!
sillä sekä ostan uusia laadukkaita merkkivaatteita että ostan Lindexiltä, Zarasta,H&M:ltä jotain ja sitten myös kirppiksiltä. Kengät ostan uusina, samoin ulkovaatteet ja niissä en säästele, sillä koen että hyvät kengät ja ulkoilukamppeet on tärkeät. Juhlamekot ostin vähän aikaa sitten Burberryltä, mutta H&M:ltä löysin pari kivaa yökkäriä ja trikoopaitaa. Ulkoiluvaatteissa suosin Reimateciä, hienosteluvillakangastakit on millon mitäkin merkkiä, mikä nyt sattuu silmää miellyttämään ja olemaan malliltaan lapsilleni passeli. Mulle ei ole tärkeintä että lapseni jokaisen paidan rinnuksessa on Ralph LAurenin logo vaan kivat, hyvännäköiset ja helposti huollettavat ja sellaiset missä lapset viihtyy. Esim, housuissa on aina oltava säädettävä vyötärönauha, neuleissa ei saaa olla ainakaan paljoa villaa kun neiti 4 vee kutiaa, kengissä ei saa olla nauhoja kun ei vielä osata itse sitoa kiinni yms.
Siis talvella vettäpitävät haalarit, hanskat ja ilman muuta kengät, jotka eivät päästä vettä läpi. Itse ainakin uskon, että meidän lapset eivät pienenä sairastaneet juurikaan, koska olivat aina kuivissa ja lämpimissä vermeissä.
Nyt kun lapset tokaluokkalaisia, niin aijon edelleen ostaa heille vettäpitävät takit ainakin ja housut myös sellaiset jotka eivät ensi istumalla kastu läpi.
Minä olen myös saanut palautetta siitä, että lapseni ovat hyvin puetut. NIIN ja olen yh- vieläpä :)
jonka tenava oli pahimmilla kurakeleillä sellaisessa iänikuisen vanhassa vettäimevässä kulahtaneessa liian isossa toppahaalarissa puistossa ja mamma selitti tohkeissaan, ettei Reimatecciä voinut laittaa kun sitten siitä ei saa mitään myydessä. Just joo. Ehkä kannattaisi sitten ostaa vähän edullisempaa ja oikeasti KÄYTTÄÄ sillä lapsella niitä vaatteita siinä tarkoituksessa, mihin ne on oikeasti tarkoitettu. Ei kai vedenpitävää haalaria ole tarkoitettu vain kyläilyyn tai ostarilla kiertelyyn?
Yhdessä tuntemassani perheessä ei vanhemmilla ole rahaa edes uusiin kenkiin, kuljetaan edustus- ja myyntitehtävissä rikkinäisillä ja kymmenen vuotta vanhoilla vaatteilla ja kengillä. Mutta tenavalle kyllä piti olla hommattuna viimeisin Reimatecin raitahaalari hattuineen ja hanskoineen, hintaa varmaan yli 200e yhteensä. Ihmettelin kyllä itsekseni tätäkin hankintaa; meillä itsellä tulot on n. 6000e netto/kk eikä silti malteta ostaa Reimateccejä, Tickettejä saati sitten vielä ökympiä merkkejä; vähän halvemmalla saa vähintään yhtä hyviä ja jopa parempia/kestävämpiä käytössä.
Ymmärrän sen ap:n ihmettelemän ärsytyksen ja ihmettelyn, jos kyseessä on äiti, joka elää lastensa vaatteiden kautta. Joka ei osaa muusta puhuakaan, kuin siitä, mitä on ostettu ja mistä ja miten paljon maksoi ja mitä seuraavaksi ostetaan ja mistä ja miten paljon maksaa...useimmilla ihmisillä elämässä on niin paljon muuta arvokkaampaa ja tärkeämpää kuin edellä mainitut seikat, että todellakin tuo ärsyttää. Pelkästään lasten vaatteiden laadukkuus ei varmaan ketään ärsytä, ehkä joitakin käy kateeksi mutta enemmän varmaan kohtelu liittyy nimenomaan tämän (yleensä) äidin asenteisiin ja arvomaailmaan.
Mulla kaksi lasta vuoden välein ja minä ainakin ostan esim laadukkaimmat talvi- ja vk-vaatteet, mitä vain löytyy. Yksi syy tietty on se, että menevät molemmilla. Ovat kyllä eri sukupuolta, mutta pyrin muutenkin ostamaan 'sukupuolineutraaleja' värejä ja voihan niitä sitten vähän asustaa.
Toinen syy on se, että ne oikeasti ovat lapsen päällä mukavammat kuin halpistuotteet. Kertaakaan ei ole päiväkodissakaan kuravaatteita laitettu, vaikka ne sinne asianmukaisesti naulakkoon roikkumaan raahaan.
Kahden lapsen käytön jälkeen niiden myyntiarvo on kutakuinkin nolla, koskapa annan ihan rauhassa temmeltää ne päällä. Ne kyläily/kauppavaatteet ovat sitten niitä halvempia vetimiä. Jos kelpaavat jonkun sukulaisen tai kaverin lapsen kakkospuvuksi, niin sitten voin pois lahjoittaa. Tai, jos eivät ole ihan puhkikuluneet vien kierrätykseen.
Kyllä minusta lapsella saa olla kutakin kautta varten yksi laadukas ulkoilupuku, jos sen ostamiseen vain on varaa. Tosin itsellä ne tullut ostettua lähes aina edellisesn kauden alesta.
Sisävaatteetkin meilä on laadukkaita, mutta eipä ole yhtään 'merkkituotetta'. Siinä menee minun raja, etten ala ostamaan lapsille 100 euron farkkuja tai paitoja yms.,mutta kukin tyylillään.
Itselleni voisin ostaa esim 200 euron housut, mutta olenkin varsin laiska ostaja, ja tiedän tyylini, joten ne samaiset housut olisivat käytössä eri yhdistelmien kanssa kymmenisen vuotta.
Monelle se on varmasti "ongelma" siksi, että se on niin turhaa. Miksi maksaa, kun hyviä saa halvemmallakin. Ne jää kuitenkin nopeasti pieneksi.
uudenveroisia kun antaa ne eteenpäin. Merkkivaatteet kestää pitempään muutenkin joten niitä pääsee käyttämään paljon useampi kuin jotain markettivaatteita tai H&M:ää.
Tällä palstalla on ok ostaa pienille merkkivaatteita, mutta heti kun lapset osaa ilmaista mielipiteensä pitää aloittaa se kirpparivaatteiden kanssa tappelu :-D
Ostan kaiken lapsille (2kpl) uutena, syitä siihen on useita: toisella lapsista on hajusteallergia, tavallisten pesuaineiden ja huuhteluaineiden haju ei käy. Useimmiten nuo hajusteet ovat vielä niin voimakkaista, ettei edes pesu hajustamattomalla auta vaan vaatteessa on edelleen se haju..
Meilläkin on pahaa hajusteallergiaa, eikä hajusteet lähde yhdellä pesulla. Yleensä kolmen pesukerran jälkeen mitään hajua ei ole.
Eipä sillä väliä, jos ei kumminkaan ostaisi kirpparilta. Mutta kommenttina vaan, että kyllä se pesuaineen haju niistä lähtee :)
Täysin turhaa se on. Kauniita vaatteita löytää paljon muualtakin kuin kalleimmista hyllyistä.
Jos et itse arvostele niitä, joilla ei ole mahdollisuutta ostaa kalliita vaatteita.
haluan, että vaatteet ovat sen ensimmäisen pesukerran jälkeen käyttökunnossa.
Ja jos kirppisvaatteita joutuisi pesemään 3 kertaan ennen käyttöä niin ekologisuuskin vähenee.
Vaikutat hirveän leuhkalta ja "coolilta".
Mä olen ihan tavallinen, tyytyväinen äiti joka pukee lapsensa välillä reimatecciin, välillä kirppisvaatteisiin ja välillä itsetehtyyn.
Ei kai se sen väärempää ole kuin käyttää lapsellaan jotain kirpparilta haettuja kasarirytkyjä. Mutta onhan se mukavaa, kun ei tartte hintalappuja lueskella vaan voi ostaa sitä mitä tykkää. Meillä ei ole rahasta kiinni, joten kolme lastamme (alle kouluikäisiä) puetaan minu nmaun mukaisiin vaatteisiin. Ostan yleensä Stockalta, vaikka ei se mikään ökyputiikki ole, mutta on siellä kivat valikoimat. Huomenna menen hakemaan esikoiselle Stockalta Timberlandin nahkaiset coolit kävelykengät välikauteen (69,90), kuopukselle Reiman yhteneväiset setin talveksi (haalari+hattu+kengät, oli niin ihana peikkohaalari Reimatecilla :D No, siihen taitaa mennä pari sataa, mutta so what. Enkä jaksa enää pitää esikon bvanhoja vaatteita nuorimmalla, myydään Huutiksessa jollekin ekointoilijalle :D
mä ostan mun lapselleni omasta mielestäni parasta meille sopivaan budjettiin ;)
Mitä noihin kirppiksiin tulee niin ne ei vaan ole mun juttu. Mä en halua kirppikseltä yhtään mitään. Vanhoja vaatteita toki voin ottaa vastaan, mutta mä tykkään että ne tulee ihmisiltä jotka mä tunnen.
Meidän käytetyt lastenvaatteet on osaltaan lähtenyt hyväntekeväisyyteen, joten mä en näe huonona sitä että olen uusia vaatteita ostanut kirppisvaatteiden sijaan.
Niitä pitääkin varjella jos niitä tosiaan aikoo myydä tai antaa eteenpäin, siinämäärin ovat huonoja.
Tietysti kirppiksiltä ostaminen on ekologista. Mutta toisaalta, jostainhan ne vaatteet kirppiksillekin tulee eikä varmaankaan tyhjästä. :)
Kyse on ihan siitä, mikä itse kunkin mielestä on parasta. Mun mielestä paras ei useinkaan ole samaa kuin kallein. Ja toisaalta, monesti riittää myös muutaman pykälän alle paras. Eikö se riitä että on riittävän hyvä? Nätti, käytännöllinen ja kestävä?
kai se väärin ole, kuin ympäristön kannalta. Oletko varma, etteivät vain yritä antaa vinkkiä edullisemmista vaihtoehdoisa? Oletko valittanut kenties rahapulaa jossain muussa asiassa?
Ei kai se sen väärempää ole kuin käyttää lapsellaan jotain kirpparilta haettuja kasarirytkyjä.
Mutta onhan se mukavaa, kun ei tartte hintalappuja lueskella vaan voi ostaa sitä mitä tykkää. Meillä ei ole rahasta kiinni, joten kolme lastamme (alle kouluikäisiä) puetaan minu nmaun mukaisiin vaatteisiin. Ostan yleensä Stockalta, vaikka ei se mikään ökyputiikki ole, mutta on siellä kivat valikoimat. Huomenna menen hakemaan esikoiselle Stockalta Timberlandin nahkaiset coolit kävelykengät välikauteen (69,90), kuopukselle Reiman yhteneväiset setin talveksi (haalari+hattu+kengät, oli niin ihana peikkohaalari Reimatecilla :D No, siihen taitaa mennä pari sataa, mutta so what. Enkä jaksa enää pitää esikon bvanhoja vaatteita nuorimmalla, myydään Huutiksessa jollekin ekointoilijalle :D
Itselläni kriteereinä lasten vaatteissa ovat itseni kannalta tietenkin ulkonäkö, yksivärisyys, ja lasten kannalta toimimivuus, mukavuus.
Harmittaa kun saan kuulla miten ei meille vaan tuon hintaisia osteta juttuja miten saan kokea olevani tyhmä tms.kun haluan omasta mielestäni hyvää, ja nättiä lapsilleni. Tuntuu ettei lastenvaatteiden kanssa saisi "koreilla" ja kuitenkin tykkään kauniista vaatteista ja tavaroista, miksi siis ostaisin lapsille jotain mielestäni ei niin nättiä, vain koska maksaa kirppiksellä paljon vähemmän? Ja tosiasiassa harvoin kirppikseltä löytyy esim.talvivaatteita tai kenkiä jotka ovat niin hyvässä kunnossa ja kauniita että niitä voi käyttää.
Useimmiten takana on vain kateellisuus.
isompien ei. Omat eskari- ja koululaislapseni eivät kasva vaatteista ulos kolmessa kuukaudessa, joten vaatteiden käyttöikä on pidempi. Toki talvi- ja kesäkautena käytetään osittain eri vaatteita, joten ei samoja lasten vaatteita toki vuosia käytetä.
Itse ostin käytettyjä vaatteita, kun lapset olivat pienempiä, mutta nyt hyväkuntoisten ja mieluisten (sekä äidille että lapselle) vaatteiden etsiminen käytettynä on liian työlästä. On helpompaa ja mukavampaa ostaa uutta ja kierrättää niitä eteenpäin. Silloin on omilla lapsilla sellaiset vaatteet kuin haluaa. Itse en kuitenkaan osta merkkimerkkivaatteita, koska a) ei ole varaa siihen b) en itsekään osta itselleni ylihintaisia "katsokaa mikä vaate mulla on päällä, identiteettini rakentuu merkkivaatteiden varaan" -vaatteita.