Sain lahjaksi ison lompakon. Mitä siellä kuuluu säilyttää kun en omista kuin pankkikortin?
En kuljeta ees koskaan rahaa. tuntuu hassulta pitää sellaista jättilompakkoa :D
Kommentit (21)
Säilytä siellä vaikka lenkkimakkaraa.
Kirjastokortti, s-etukortti, plussakortti, matkakortti
Nämä mulla
Edellä mainittujen lisäksi mulla on siellä henkkarit, kelakortti, salikortti ja kuitteja.
On kyllä käteistäkin, vaikken sitä käytä. Se on siltä varalta, että kortti rikkoutuu tai pankin päässä on jokin ongelma tms. Varmuus on aina paras.
Miten joku onnistuu selviämään vain pankkikortilla?
Matkoilla hyvä JOS niin iso että mahtuu passi/matkaliput ym.
Itse käytin pitkään ns. isoa lompakkoa, sittemmin huomasin että KAIKKI tarpeellinen mahtuu ns. "Marimekko"-kukkaroon, eli pankki- henkilö- kirjasto ym. kortit, muutama seteli jne. mutta matkoilla isompi hyvä kun passi ym. isompia koollaan.
Voit nostaa automaatista ison tukun käteistä sinne lompakkoon.
Et saanut lahjaksi. Miksi suollat näitä höpölöpösatujasi illasta toiseen?
Vierailija kirjoitti:
Matkoilla hyvä JOS niin iso että mahtuu passi/matkaliput ym.
En minä ainakaan matkoilla kanna passia ja matkalippuja mukana.
No mulla on lompakossa pankki-ja luottokortti, matkakortti, kirjastokortti, kela-ja ajokortti, s-bonus-ja plussakortti. Silloin kun vielä saattoi matkustaa, siellä oli myös käteistä, sillä vielä on paljon paikkoja, joissa käteistä käytetään eikä korttimaksua välttämättä edes kaikkialla ole.
Henkkarit, pankkikortti, kuitti, raha ja matkalippu ulkomaille.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Matkoilla hyvä JOS niin iso että mahtuu passi/matkaliput ym.
En minä ainakaan matkoilla kanna passia ja matkalippuja mukana.
Lentomatkalla, esim. vaihto HKI -TKH-LA jne.ihan näppärä.
Mulla on pankkikortti, ajokortti, S-Kortti, plussakortti, lounaskortti, kelakortti, lapsen kelakortti, bussikortti, museokortti, kirjastokortti ja jotain kuitteja. Usein vielä jotain satunnaisia kortteja, kuten Ikean kortti yms.
"Paksu lompakko.
Helppo on lempeä pyytää."
(Valo yössä/ Tuomari Nurmio)
Vierailija kirjoitti:
Miten joku onnistuu selviämään vain pankkikortilla?
Minulla ei ole muuta kuin debitkortti, kelakortti ja ehkä henkkarit välillä, ja sitten tietty walttinettä pääsee bussilla. En ymmärrä mitä muuta tarvitsee kantaa mukana.
Mulla ei ole ollut lompakkoa vuosiin. Sen sijaan mulla on kaunis nahkainen ”pussukka”, johon mahtuu pari korttikoteloa, kännykkä, avaimet, kuitit, pieni säilytyspussi kolikoilla jne. Pussukka on helppo heittää työlaukkuun tai treenikassiin ja toimii myös ”clutchina” tarvittaessa.
Jos sulla ei ole mitään muuta ”lompakollaan” kuin yksi pankkikortti, kuulostaa iso rahapussi aika turhalta.
Mä en käytä lompakkoa ollenkaan. Mulla takin rintataskussa tarvittavat kortit.