Jos Freddie Mercury ei olisi kuollut aidsiin niin olisiko Queen yhtä arvostettu?
Eli jos Freddie Mercury ei olisi sairastunut hiv-tartuntaa ja hän yhä eläisi..Niin olisiko bändin ura jatkunut suosiosta suosioon. Olisiko osannut muuntautua nykyaikaisempaan muottiin. Vai vähitellen hiipunut.
Kommentit (22)
Eikö se ollut arvostettu jo ennen aidsia? En ole ikinä kuullut kenenkään sanovat, että kuuntelevat Queenia, jotta kuulevat Mercuryn aidsin.
Olisi tietenkin; Freddiellä ei ollut yhtään vähempää intoa jatkaa kuin näillä kolmella muullakaan. The Who, The Rolling Stones ja monet muut jatkavat yhä. Moni on lopettanut seitsemänkymppisenä, mutta ei sen vuoksi, etteivätkö stadionit täyttyisi. :)
Ei olisi arvostettu- inhottava kimittäjä hinuri.
Olisi jatkunut. Paljon faneja ympäri maailman. Sama juttu kuin AC/DC:llä.
Ainahan se lisää legendaarisuutta kun kuolee suht nuorena. Jos John Lennon, Kurt Cobain, Amy Winehouse jne olisivat jatkaneet pitkään niin suosio olisi hiipunut jonkun verran aikaa myöten. Queen olisi kokenut saman kohtalon.
Queenin musiikki oli alusta alkaen hyvin monimuotoista. He löysivät aina uudenlaisia musiikillisia ilmaisuja, jotka sopivat aikaansa ja joista monesta tuli klassikkoja.
Minä uskon, että Queen olisi jatkanut vielä pitkään huikeaa uraansa. He neljä olivat yhdessä enemmän kuin yksinään.
Luultavasti enään vain ehkä muutama hitti olisi ollut jos elännyt ja 90 luvun loppu jo pisti hiukan finaaliin jo 70-80 luvunkin yhtyeitä.Olisiko sitten jo ikämiehenä enään lähtenyt konsertoimaan?
Musiikillisesti yksi monipuolisempia bändejä ikinä. Huippumuusikoita kaikki ja Freddie oli aivan käsittämättömän taitava käyttämään upeaa ääntään.
U2, David Bowie, Michael Jackson. Kaikki suosittuja kuolemaansa asti. Aina staditionit täynnä.
Queenin yleisö oli vielä suurempi.
Bändihän kehittyi huimasti, kun vertaa alkutahdeista Innuendo-albumiin. Esim Im going slightly mad toimii edelleen.
Ei olisi kaatunut mihinkään, vaikka Fteddie olisi yhä hengissä. Hän oli niin monipuolinen muusikko, että olisi varnasti jatkanut mm.opperan ja muun taiteen yhdistämisessä rokkiin. Harmin juttu, että joutui lähtemään niin nuorena.
Vierailija kirjoitti:
U2, David Bowie, Michael Jackson. Kaikki suosittuja kuolemaansa asti. Aina staditionit täynnä.
Queenin yleisö oli vielä suurempi.
Taas tätä upeaa tietämystä. U2? Kuka sieltä on kuollut?
Jos lehmällä olisi pyörät, kutsuttaisiinko sitä maitoautoksi?
Ehkä, ehkä ei.
Vierailija kirjoitti:
Queenin musiikki oli alusta alkaen hyvin monimuotoista. He löysivät aina uudenlaisia musiikillisia ilmaisuja, jotka sopivat aikaansa ja joista monesta tuli klassikkoja.
Minä uskon, että Queen olisi jatkanut vielä pitkään huikeaa uraansa. He neljä olivat yhdessä enemmän kuin yksinään.
Jopa basisti John Deacon olisi saattanut jatkaa bändissä mikä Freddie ei olisi kuollut.
Kuoli samana päivänä kuin KISSin Eric Carr. Hänkin oli loistava muusikko mutta tietenkin Mercuryn kuolinuutinen jätti varjoon.
Muistan kuulleeni radiosta, että Freddy Elohopea on menehtynyt.
Mitä yhteistä on Queenin basistilla ja lasikuituveneellä?
Molemmissa perässä nelikymppinen Mercury.
Olisi samanlainen kuin U2, Metallica ym.