miten pärjätä kun kuukauden ruoat pitäisi ostaa 250e:lla?
Nyt on harvinaisen tiukka kuukausi ylimääräisten menojen takia, meillä on 1 lapsi ja 2 aikuista. Lähinnä vinkkejä mitkä ruoat on halpoja mutta hyviä :) kauhistuttaa jo etukäteen!
Kommentit (37)
kuinka monta ruokaa/päivä eli oletteko kotona vai töissä ja päiväkodissa/koulussa? kyllä tuolla summalla iltaruoat ja viikonlopun ruoat hankkii helpohkosti..
arkiaamuna vaikka prismaan heti ovien avauduttua ja osta lihatiskiltä alennuslihoja ja laita kotona pakkaseen! Päivämäärä ei haittaa jos on pakkasessa ja säästät rahaa. Suosittelen muutenkin vaikka ei olisi erityisen tiukkaakaan, me teemme näin aina.
molemmat töissä, lapsi hoidossa, eli syö siellä ruoan. Me otamme eväät töihin (ainakin tämän kuukauden), siinä säästää aika rutkasti.
ap
eli leivän hinta on noussut tosi paljon. Osta tarjouksesta. Syö paljon edullista perunaa ja itse ruokaa (lihaa/kalaa) vähemmän, kyllä yhden kuukauden pärjää niinkin.
Myy turhaa tavaraa huutonetissä, niin saat lisärahaa ostoksiin ;)
Meillä menee normaalisti 500e kuukaudessa, nyt pitäsi puolittaa. pakkohan se on selvitä :)
ap
siis tuo 250e ruokaan kuukaudessa kolmelle hengelle.. se on noin 60e/viikko joten kyllä siinä saa jo sumplia että mitä ostaa.. kun joskus ruuan lisäksi saattaa tarvita jopa vessapaperia tai pesuaineita..
Ostatteko pelkkää valmisruokaa ettekä tee itse yhtään mitään?
lanttua perunaa porkkanaa sipulia tomaattimurskaa Niistä saa jo vaikka mitä. Ja kaikki kokonaisina, ei pakasteina!
kun joskus ruuan lisäksi saattaa tarvita jopa vessapaperia tai pesuaineita..
me teemme KAIKKI ruoat ITSE! en voi sietää valmisruokia. Halpaahan se olis ostaa 1e maksavia lihapullia joihin laitetaan sian sydämet ja kaikki paska. käymme aina prismassa ja silti menee 500e/kk. Emme osta herkkuja tai muuta turhaa.
ap
Meillä on 3 lasta ja 2 aikuista. Olen kotiäitinä yhden lapsen kanssa kotona, eli syömme kotona lounaan joka päivä ja koko 5-henkinen perhe vielä päivällisen. Miehen työpaikkaruokailua ei ole laskettu ruokakuluihin vaan ainoastaan se, mitä kauppaan menee. Kaksi isompaa lasta syö yhden aterian ilmaiseksi koulussa.
Suunnittelen viikon ruuat etukäteen ja teen aina viikon ruokaostokset kerralla. Haen muutaman tietyn tuotteen erikseen Lidlistä halvemman hinnan takia (maito, juusto, kaurahiutaleet... ainakin nuo). Leivästä katson aina kilohinnan enkä osta yli 4e/kg maksavia leipiä.
Meillä 5 ihmistä syö viikon 50 eurolla!
mutta kyllä se reilusti on ja voitte normaalisti varmasti ostaa mitä mieleen juolahtaa, katso se toinen ketju eiliseltä? jossa kyseltiin ja aatiin neuvoja miten saa 250 euroa riittämään oliko se nyt 4-6 hengelle kuussa.
Meillä 5 ihmistä syö viikon 50 eurolla!
Syöttekö aina ruokaympyrän mukaan että aina on kasviksia ja salaattia? niihin menee oikeasti aika paljon rahaa. Ehkä ei näin kesäisin, mutta talvella ne on todella arvokkaita.
ap
kyllä meillä vaan ihan samasta budjetista ostetaan pesuaineet ym, ei ole erikseen mitään elintarvikebudjettia ja pesuainerahastoja. mites teillä ap, onko tuo 250 siis vain ja ainoastaan elintarvikkeisiin ja sitten on ylimääräistä rahaa esim. pesuaineisiin ym?
kolmen ihmisen iltaruokiin? Ei tuo 250 euroa paljon ole, ja helposti hyviin raaka-aineisiin saa menemään paljon enemmän kuussa, mutta totta kai sillä PÄRJÄÄ.
Siis ihanko tosi ap pelkäät, ettei kympillä saa kolmelle ihmiselle yhtä lämmintä ruokaa ja iltapalaa päivässä?
Siis ihanko tosi ap pelkäät, ettei kympillä saa kolmelle ihmiselle yhtä lämmintä ruokaa ja iltapalaa päivässä?
Kuukaudessa on ensinnäkin 30-31päivää, eli 10e päivälle tekisi 300e. Lisäksi me kyllä olemme viikonloput kotona, jolloin täytyy syödä kotona aamusta lähtien. Näitä päiviä on 8 per kuukausi koska yleensä on 4viikonloppua per kuukausi. Vai onko teidän kuukaudet jotenkin lyhyempiä?
ap
siis just näitä että meillä kymmenen ihmistä syö viikossa 30 eurolla, niinpä.. jos 5:n ihmisen ruuat todellakin kustantaa viikossa vain 50 euroa, niin kiinnostaisi tietää juodaanko teillä esim. maitoa, syödäänkö juustoa, entä leikkeleitä? syödäänkö pelkkiä keittoja?? ja puhumattakaan kasviksista ja hedelmistä, ne vasta kalliiksi tulee..
Meillä syödään paljon maitorahkaa, raejuustoa, hedelmiä, broilerin filettä, paistijauhelihaa, vapaan kanan munia, kalkkunaleikettä, kalkkunanakkeja, ruispaahtoleipää jne. Kyllä tuo 250 euroa menisi aika nopeasti.
Toisaalta välillä syömme tosi edullisesti. Eilen tein kasvislinssikeittoa ja söimme sitä raejuuston kanssa. Tänään keitän itse hernekeittoa. Sekaan laitan vain 200g paistijauhelihaa. Lisäksi leivon sämpylöitä eilisen kasviskeiton rippeistä.
sitten makarooni ja jauhelihakastike(itse teen tomaattimurskasta), kinkkukiusaus, broilerikiusaus, jauhelihakiusaus...