Pitäisikö perustuslakiin kirjata oikeus kriisitilanteissa toimintakykyiseen yhteiskuntaan
Nyt näyttää siltä että mitään ei voi tehdä, kun aina jonkun vapautta loukataan. Eikö ihmisellä pitäisi olla oikeus sellaiseen valtioon, joka pystyy tekemään päätöksiä kansan suojelemiseksi.
Kommentit (8)
Kriisitilanteessa, joksi globaali pandemia kaikissa yhteyksissä mainitaan, tulisi valtio muuttaa samantein pressan tms. johtamaksi DIKTATUURIKSI määräajaksi, esim 6kk kerrallaan. Ei tästä muuten mitään tule.
Tämä on hirveän huono signaali maille, jotka haluavat hyökätä Suomeen. Se voi onnistua helposti kun Suomi on niin byrokraattinen maa.
Suomi ei voisi puolustaa itseään sodassa, koska perustuslakivaliokunta.
Suomessa perustuslain noudattaminen on vähän niin ja näin. Joskus noudatetaan ja joskus ei. Pukki on vähän jukuripää eikä osaa edes johdonmukaisesti syödä vartioimiaan kaaleja.
Huhuu.. perustuslakituomioistuin?
Meillä on toimintakykyinen yhteiskunta.
Ja kriisitilanteille on kyllä sääntönsä. Kuten valmiuslaki ja poikkeustila.
Tämä epidemia oli tilanne, johon yhteiskunta ei ollut valmistautunut. Mutta tästä opittiin paljon.
Jatkossa osataan paremmin.
Ei. Toki sitten jos ihmisiä kuolisi kaduille niin ihmiset määrättäisiin pysymään sisällä kunnes selviää miksi siellä kuolee ihmisiä. Nyt ei kukaan kuole ulkona.