Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Entisen poliisin blogi herättää keskustelua ja myös tutkinnan

Vierailija
31.03.2021 |

https://poliisirikokset.wordpress.com/blog/
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5e76c05c-695b-4616-96b3-7fab14a7373d

"Poliisi luettelee blogissaan rajuja paljastuksia. Syyttäjä selvittää, onko jutuissa perää."

Lukaisin blogia ja ainakin lähestulkoon kaikki yhdyssanat kyseinen kirjoittaja kirjoittaa väärin. Liekö ruotsinkielinen tai dyslektikko.
Ei kuitenkaan anna hyvää vaikutelmaa lukijalle.

Itse sisältöön en ota muuta kanta kuin sen että olen itse nähnyt sivusta miten poliisit pahoinpitelevät henkilön ilman mitään järjelliseltä vaikuttavaa syytä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
31.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin jutut ovat niin vanhoja, yli 10 vuotta, että lienevät rikoksina vanhentuneita suurelta osin.

Joten suoria seuraamuksia tuskin paljoakaan tulee.

Vierailija
2/5 |
31.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskon joka sanan, olen itsekin kohdannut vastaavaa käytöstä poliisilta ja myös kaveripiiristä löytyy tarinoita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
4/5 |
02.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi naiivia kuvitella, ettei tuollaisessa elimessä kuin poliisi tapahtuisi väärinkäytöksiä tai etteikö sinne olisi pesiytynyt mätää ainesta. 

Kyseisellä organisaatiolla on myös aikamoiset mahdollisuudet peitellä omia kolttosiaan. 

Enimmäkseen tietenkin toimivat ihan asiallisesti ja tehtävänantonsa mukaisesti. Lieneekö edes mahdollista estää, ettei joku joskus saisi hiukan turhanpäiten "maksankärkeen" niin pitkään kuin ihmiset tuota hommaa tekevät.

Oma lukunsa on järeämmän luokan poliisitoiminta, kuten huumepoliisi ja järjestäytyneen rikollisuuden kanssa painiva osasto, tai jopa supo. Näitä ei niiden salamyhkäisen luonteen vuoksi valvo sitten enää millään kukaan, vaan on käytännössä organisaation omantunnon varassa miten se toimii. 

Vierailija
5/5 |
03.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up