Miksi taiteilijat eivät ole koskaan terveitä?
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Taidetta ei voi tehdä, jos ei tiedä, mitä tuska on. Paskaa voi toki tehdä.
On hölmöä elää tuskassa, jos ei tarvitse. Taiteilijat eivät voi olla fiksuja.
Ei pidä paikkaansa. Olen liikkunut taidepiireissä parikymmentä vuotta ja suuri osa on hyvinkin tavallisia. Ongelmaisiakin tietysti on, mutta lääkkeitä syödään Suomessa muutenkin paljon, taiteilijat eivät tästä suuresti poikkea. Taiteilijoilla ammattiin kuuluu itsensä ilmaiseminen, joten tuovat myös vaikeuksiaan herkemmin esiin, mutta tästä ei voi päätellä suurempaa ilmaantuvuutta.
Iloinen ja kaunisko ei ole taidetta vaan pelkkä tuska ? Kunnon laulutko surkuttelua ja ilonen musiikki roskaa ? taide - paska fiilis , sitäkö pitää olla ?
Niin se taitaa vaan olla. Taiteellisesti lahjakkaiden ihmisten aivot toimivat omalla taajuudellaan, ja kylkiäisenä on usein joku mielenterveydellinen haaste, useimmiten kaksisuuntainen mielialahäiriö. Samoin moni ydinfyysikko tms. todella älykäs on samalla skitsofreenikko tai autistinen jollain kirjon kohdalla. (Tiedän ettei autismi ole sairaus, mutta tulipa nyt mieleen.)
Niin taiteilija ja pienyrittäjät siinä se porukka joka elää täysillä ja sairastaakin. Itse kun olin yrittäjänä tein töitä 06-23 ja vapaapäiviä ei ollut. Toisaalta pystyi ottamaan pitkän loman jos halusi.
Uuden ja yllättävän synnyttäminen vaatii vähän epävakaata aivokemiaa. Kuitenkaan taidetta ei pysty tekemään jos on kokopäivähullu, joten lienee tavallisempaa että kärsii mt-ongelmista vain ajoittain tai on voimakkaita elämänkokemuksia mistä ammentaa.
Viihdetaiteilijat ovat erikseen ja heidän ongelmansa johtuvat yhtä paljon sen maailman säännöistä kuin heistä itsestään. Julkisuus on rankkaa kelle tahansa mutta varsinkin jos on "oikean taiteilijan" luonne.
Koska tavallinen ja normaali ihminen ei voi ymmärtää tuskan syvyyttä ja sitä tunnetta kun pää poksahtaa.
Tietynlainen psyykkinen rakenne, herkkyys ja moniulotteinen ajattelu lienee yleistä taiteilijoilla.
Vierailija kirjoitti:
Koska tavallinen ja normaali ihminen ei voi ymmärtää tuskan syvyyttä ja sitä tunnetta kun pää poksahtaa.
Ja sekö tuotos on taidetta .
Taidetta ei voi tehdä, jos ei tiedä, mitä tuska on. Paskaa voi toki tehdä.