Jos minä olisin diktaattori
Niin keksisin jonkun vaarallisen kulkutaudin, jota ei ole oikeasti olemassa ja määräisin levitettäväksi alamaisille propagandaa, että jollette alistu täysin johtajan (eli minun) tahtoon, niin kyseinen kulkutauti tappaa kaikki.
Jokainen, joka uskaltautuisi asettua johtajuuttani vastaan, julistettaisiin kansanpetturiksi, joka pyrkii sabotoimaan kulkutaudin torjuntaa. Tällaiset ihmiset saisivat petollisesta toiminnastaan ankarat rangaistukset.
Keksimällä sopivan myytin, kuten vaikkapa fiktiivisen kulkutaudin, diktaattori pystyy oivallisesti oikeuttamaan valtansa, koska kulkutaudin torjunta edellyttää vallan keskittämistä ja jämeriä toimenpiteitä. Niin kauan kulkutauti on olemassa, tarvitaan diktaattoria ja tämä jos mikä oikeuttaa diktatuurin olemassaolon hamaan ikuisuuteen asti.