En tajua miksi kukaan on lähtenyt opiskelijavaihtoon tänä aikana
Ei mitään järkeä eikä tarvetta kun opinnot ovat netissä. Ihan yhtä hyvin ne voisi hoitaa kotoaan.
Täysin absurdia että vaihto-ohjelmat ovat jatkaneet toimintaa. Tai pahempaa, se on suorastaan törkeää.
Kommentit (5)
Opiskelijavaihdon määrä on murto-osa normaalitasosta. Ulkomaalaiset koko tutkintoaan suorittavat on sitten toinen juttu, joka menee uutisissa usein sekaisin. Saattavat olla maassa pari-kolme vuotta sitä tutintoa suorittamassa eikä välttämättä ole asuntoakaan muualla.
Ihan normaalisti tyttöni vaihtarimaassa elää, hyvin on mennyt, ei hän laita tulevaisuutta jäihin koronan takia. Eikä kukaan sun ymmärrystä kyllä kaipaakaan, anna muiden elää elämäänsä, eristäydy sinä jos noin kovasti pelottaa.
Kaverini sanoin: "Kerran täällä vain eletään. Toista tilaisuutta opiskelijavaihtoon ei enää tule, joten lähden nyt."
En ymmärrä miksen lähtisi? Teen opintojani täällä ja osa kursseista on ihan läsnä. Etänä en olisi oppinut paikallista kieltä todellakaan yhtä hyvin. Vaihto nyt vaan oli tutkintosuunnitelmassa ja jos voin sen tehdä paikan päällä niin toki teen sen. Kannattaisi ennemmin kyseenalaistaa lomamatkailu. Täällä vaihtokohteessani on ihan merkittävä määrä vaihtareita. Hyvin on sujunut.
Kyllähän se oudolta tuntuu kun korona rajoittaa elämää kohdemaassa paljon. Varmaan joihinkin koulutusohjelmiin (esim. kielet) kuuluu aina vaihtojakso ja valmistuminen viivästyy ellei vaihtoon mene.