Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tajusin, että olin ennen kaikkea kiinnostunut puolisoni johtajan tittelistä

Vierailija
11.03.2021 |

Tämä on tosi noloa ja hävettävää, mutta kerron nyt kuitenkin.

Yhteistä avoliittoa on takana viitisen vuotta. Minä olin vielä opiskelija kun aloimme seurustella, mies oli yrittäjä/toimitusjohtaja. Yritys ei ollut mikään jymymenestys, mutta ihan hyvin pärräävä yritys kuitenkin. Tuolloin olin tietenkin se köyhä, mies oli taloudellisesti hyvällä tavalla niskan päällä, mutta kun valmistuin ja pääsin töihin - vaikkakaan en täysin omaa koulutusta vastaaviin - tilanne tasottui.

Kunnes tuli korona ja kuritti.

Yritys on historiaa, ja minä olen niskan päällä. Tietenkin ”korvaan” sen, että mies on kerran minua auttanut ja miten hän on kantanut vastuuta taloudestamme, eikä minua raha haittaa laisinkaan. En vain ole kiinnostunut miehestäni enää, ja käsitin ongelman tänään:

Olin kiinnostunut mieheni vallasta.

Antaisin tämän itselleni anteeksi, jos olisin vielä 25- pikkulikka. Olen kuitenkin jo kolmenkymmenen, minulla pitäisi järjen leikata, minulla pitäisi olla elämästä kokemusta siten, etten olisi niin pinnallinen. Toisaalta seksuaaliseen vetovoimaan liittyvät syyt voivat aina tulla jostain kauempaa, eivätkä ne ole välttämättä aivan tiedostettuja. Luulen, että tämä pomo miehessäni antoi minulle turvallisuudentunnetta. Sellaista, mitä raha ei voi antaa.

Mietin, että annanko ajan kulua. Annanko tilanteen tasoittua, olenko yhä vain shokissa miehen uran katkeamisesta, onko tämä vain niin suuri muutos, että en ole siihen vielä sopeutunut. Ehkä vetovoima palaa, kun mies taas löytää töitä (/perustaa uuden yrityksen paremmalla ajalla)? Mutta jos oikeasti tämä on siitä kiinni ja perustuu kokonaan miehen kuorelle ja odotukselle, niin eikö minun olisi parempi vain lähteä? Kliseisesti: mies varmasti ansaitsee sellaisen, joka haluaa häntä ihmisenä, ei vain toimitusjohtajana.

(Mies on ihan hyväntuulinen, ja luottaa tulevaisuuteen ja uusiin mahdollisuuksiin. Minä olen kahden vaiheilla. Haluan turvallisuudentunteen takaisin.)

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
11.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

0/5 

Ens kerralla suunnittelet provosi vähän paremmin

Vierailija
2/7 |
11.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

0/5 

Ens kerralla suunnittelet provosi vähän paremmin

Maailmassa on miljardeja mielenmaisemia.

Tämä on minun.

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
11.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osalla naisista miehen kuuluu olla perheen pää ja turvata talous. Taidat kuulua niihin. Enkä sano hyvällä tai pahalla, evoluutio tuonut tähän pisteeseen.

Vierailija
4/7 |
11.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kinkkinsä kullakin.

Vierailija
5/7 |
11.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai statuksesta kiihottuminen ole sen pinnallisempaa kuin ulkonäöstäkään kiihottuminen. Toinen on enemmän naisten juttu ja toinen miesten, ja tottakai naisten viehätys statukseen on tuomittu jyrkästi kaikkialla, kun taas ulkonäöstä viehättyminen kuitataan "luonnollisena".

Vierailija
6/7 |
11.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä taas olin /olen edelleen kiinnostunut vain miehesi pippelistä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
11.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raha ja titteli. Mitä muuta nykynainen kaipaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi seitsemän