HULLUN LEHMÄN TAUTI
Voiko tulla vuonna 1988 syödystä aivosairaana teurastetun hiehon lihasta?
Hieholla kaikki HULLUN LEHMÄN oireet ja perheen isäntä sairastunut jo epämääräisesti 2016?
Tuota hiehon lihaa sisältänyttä soppaa serkkuni syöttivät meille väkipakolla.
Ja asiantuntijan mukaan tauti juuri kestää kehittyä vuosikymmeniä.
Kyseistä isäntää ei saa testiin vaikka kantaisi.
Kommentit (7)
Me taas saatiin antibioottikuurilla olevien lehmien maitoa lähitilalta. Oli varmaan terveydeksi. Eikä suinkaan ilmaiseksi.
Minä jo luulin että tuolla meidän Almalla on hullun lehmän tauti.No se onkin vaan sitten mummotautia.
Jos sitä on nokkinut influenssainen lintu?
Ei tuo Creutzfeld-Jakobin tauti selviä virallisesti kuin vasta ruumiinavauksessa.
Voi tulla. Mutta a)kaikki tähänastiset tapaukset ovat edenneet nopeasti, oireista menehty miseen noin vuoden/puolentoista sisällä. Niinpä 2016 oirehtimaan alkanut mutta vielä elossa oleva henkilö ei sairasta C J D v:tä. Lisäksi b) mitään sellaista testiä, jolla asia voitaisiin testata henkilön elossa ollessa, ei ole.
Eli mahdollista se on, mutta erittäin epätodennäköistä tässä tapauksessa.
Ei ole vaaraa. Hieholla ei ollut hullun lehmän tautia, koska sen itämisaika on niin pitkä että hieho ei olisi ehtinyt sairastua. En muista enää kuinka pitkä itämisaika on, mutta useampi vuosi kuitenkin.
Melkoinen soppa, mielenvikaista tarjota sairaan naudan keittoa.