Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Långvikin toimitusjohtajan naistenpäiväpäivitys miesten ylistämistä

Vierailija
08.03.2021 |

Nyt ei tainnut mennä ihan putkeen. Päivitys instagramissa hehkuttaa miehiä, vaikka ihan erikseen on olemassa kalenterisanakirja miestenpäivä.

langvikhotel "Naistenpäivänä, hyvinvointivaltiossa, ajattelen miehiä.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Miehiä, jotka saavat työstään samaa palkkaa kuin naiset. Miehiä, jotka pitävät vanhempainlomaa. Miehiä, jotka vuoroviikoin kasvattavat lapsiaan. Kannustavat tytärtään koodaamaan, eivät hörähdä poikansa pipovirkkauksille. Kuskaavat futistreeniin ja pianotunnille - miten vaan. Miehiä, jotka matkustavat vaimon työn perässä. Miehiä, joiden esihenkilö on nuorempi nainen. Jotka vinkkaavat naiskollegalle avointa virkaa. Miehiä, jotka eivät kuulu hyvä-veli-kerhoon. Joille diversiteetti tarkoittaa syvällisempää kuin kiintiö. Miehiä, jotka johtoryhmässä saunovat uikkareissa. Miehiä, joita #metoo ahdistaa, koska heitä hävettää miten sellaisia mulkeroita yhä vaan on. Miehiä, joiden hallituksessa puhetta johtaa nainen. Miehiä, jotka tietävät mitä jääkaapista puuttuu ja mikä on Wilma. Miehiä, joita tasa-arvo ei kastroi vaan antaa heille(kin) siivet. Näitä miehiä tasa-arvoisessa Suomessa jo on paljon: miehiä, jotka ansaitsevat saada Miestenpäivän kalenteriin, koska miesten päivä ei enää olekaan vuoden jokainen päivä.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Tähän on tultu ja sen on pitkä matka, joka jatkuu. Suomalaisista naisista ja miehistä kelpaa maailmalla inspiroitua. Hyvää Naistenpäivää!"

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla