Suostutko ottamaan Sputnik-rokotteen?
Kommentit (7)
no en tosiaan. toimii ihan yhtä hyvin kuin kyseisen maan valmistama perseessäpärisijä...
En ota mitään rokotteita joten en. Mutta en pitäisi Sputnikia mitenkään isompana riskinä kuin muitakaan, kun sen teknologia on julkaistu ulkomaisten virologien ja rokoteasiantuntijoiden arvioitavaksi, ja nämä pitävät sitä ihan hyvänä rokotteena.
Ei voida pakottaa eikä sillä edes ole myyntilupaa joten ole huoleti.
En ottais tuota vaikka tarjottais.
Mistä työ ees tiijätte kenen rokotetta teihin pistetään.
En ota muuta kuin Sputnikin jos ylipäänsä otan ollenkaan, pari vuotta ajattelin katsella tilanteen kehittymistä. Joku rokotitietäjä täällä aiemmin selvensi, että Sputnikista on joku alan asiantuntijoiden tietämä juttu, mikä on erilainen kuin muissa rokotteissa ja siksi tehokkaampi. Parin vuoden päästä ehkä sitä täälläkin jo valmistetaan, kaikki tuotanto on muutenkin ilmeisesti Venäjän ulkopuolella.
Viimeisin tietämäni AstraZenecaan mitä ilmeisimmin kuollut on menneellä viikolla Virossa valtamedioissa uutisoitu 30 - vuotias mies.
Otan minkä tahansa rokotteen, jos se helpottaa matkustamista tulevaisuudessa.
En suostu.