MIKSI SUOMALAISILTA EI LÖYTYNYT KORONAN VASTA-AINEITA, vaikka koronaa huhutaan olevan paljon??
THL:n alkuvuoden satunnaisotanta oli karua luettavaa: Koronan vasta-aineita eli merkkiä sairastetusta koronasta ei juuri löytynyt.
99% suomalaisista ei vielä ole sairastanut koronaa.
Sinullakin tauti on vielä edessä.
Kommentit (8)
Eihän niitä löytynyt ruotsalaisiltakaan, kun ideana oli saada laumasuoja taudin sairastamisen kautta.
Ei tämä niiiiin tarttuva tauti ole kuin uskotellaan. Brittimuunnos saattaa tosin olla ketterämpi.
Multa löytyi vasta-aineita ihan sattumalta. Sairastin tietämättäni koronan viime keväänä, luultiin flunssaksi ja niin luuli työterveyskin. Kävin kyllä koronatestissä, mutta se näytti negaa ja ilmeisesti oli sitten virheellinen tulos. Flunssana sitä hoidettiin sit. Jälkitautina oli kyllä kuumeeton keuhkokuume mutta me meni ohi lääkkeillä. Eikä jälkikuvauksessakaan kukaan sanonut mitään koronasta, kattoivat vaan papereita ja totesivat että oli negatiivinen testi, että ei se sitten ainakaan koronaa ollut. Nyt kävin verikokeessa yhden muun asian vuoksi ja lääkäri sanoi, että kun sulla oli toi keuhkokuume kesällä niin suosittelee koronan vasta-ainetestin ottamista ihan vaan varmuuden vuoksi. Tää tapahtui siis viime lokakuussa. No, kappasta vaan, veri sakeana vasta-aineita ja sairastumisesta oli monta kuukautta silloin. Olin ihan kauhusta kankeana kun ajattelin, että olen voinut tartuttaa ties kuinka monia ihmisiä virheellisen testituloksen ja terveysviranomaisten huolettomuuden vuoksi.
Vasta-aineita ei aina muodostu, jos keho torjuu taudin soluvälitteisellä immuniteetilla. Hesarissa oli juttu aiheesta vajaa vuosi sitten.
Vierailija kirjoitti:
Olen jo vuoden välttänyt sen, joten kesään mennessä en ehdi sitä enää saamaan, ehtii rokotukset tulla ennen sitä.
eihän ne rokotukset toimi ollenkaan
Laittaisitko linkin? En löytänyt googlella kuin keväisen tutkimuksen 2020.
Satunnaisotannalla ei sairastaneita löydäkään, koska tauti muodostaa tartuntaryppäitä, yhdessä ryppäässä voi olla paljon sairatuneita, mutta satunnaisotanta on kuin etsisi neulaa heinäsuovasta.
Tartunnan keskittyvät tietyllä tavoin käyttäytyville ihmisille. Lisäksi koronalta suojaa vasta-aineiden lisäksi solumuistiin perustuva immuniteetti.
Jonkun tiedon mukaan rokotteista kehittyy paremmin vasta-aineita kuin sairastetun taudin kautta (en valitettavasti muista lähdettä).
Olen jo vuoden välttänyt sen, joten kesään mennessä en ehdi sitä enää saamaan, ehtii rokotukset tulla ennen sitä.