Olen 25v ja en ole koskaan ollut ristiäisissä!
Kommentit (7)
Omat taitaa olla seuraavat joihin pääsen.
joissa olin oli esikoiseni ristiäiset
menin itse naimisiin... nyt ikää 36 ja takana kahdet häät ja viidet ristiäiset. Niin niitä vauvoja vaan tulee, mutta kukaan ei mene naimisiin.
En ole itse käynyt rippikoulua eikä suvussakaan kukaan ole. Ristiäisissä olin ekan kerran aikuisena.
ristiäisissä. Minusta aika luonnollista, ettei ristiäisiä kovin usein tule. Minusta ja meidän lähipiirissämme ne ovat perhejuhla, ja jos omaan perheeseen (siskoille, veljille) ei synny vauvoja, niin eipä ristiäisiäkään ole. Ja tietenkin lisäksi ne parhaan ystävän lapsen ristiäiset, joissa pääsee lapsen kummiksi.
kun olin ekaa kertaa oman lapseni ristiäisissä. Sitten olinkin alle vuoden sisällä vielä kahden muun lapsen ristiäisissä, kummina.
Ei tuossa ole mitään outoa (nyt kun asiaa miettii, aiemmin pidin itsekin outona sitä etten ole ollut koskaan ristiäisissä - kunnes oman lapsen saatua tajusin että sinne kutsutaan vain lähiperhe ja kummit.)
Tuttavapiirissäni ei ole tapana kastaa lapsia.