JSSAP-näin tein
Mutta mutta! Missäs ne "ystävät" nyt ovat,jotka silloin lupasivat olla tukenani ja auttaa vaikeimman yli ja senkin jälkeen?
Kommentit (9)
"sitten kun pääset siitä eroon,tulen useimmin kylään,jään yöksikin.mulle voi aina soittaa,jos tarviit kyytiä,kyllä mä lähden kuskaamaan " jne.
Eipä ole meillä "ystäviä" kylässä käynyt,pyytänyt olen kyllä,ja kerran pyysin 3 kilsan päähän autokyytiä,kun piti hakea painava ostos.. Ja pyytänyt olen kyllä kylään.
"kyllä me sitten autetaan, kun teille syntyy ne kaksoset", "pyytäkää vaan apua, jos tarvitsette jonkun auttamaan vauvojen hoidossa", "otetaan sitten välillä isosisko hoitoon, kun vauvat syntyvät" yms. Eipä ole ketään näkynyt, vaikka on pyydettykin... Anoppikin sanoi tulevansa siivoamaan yms., vaan ei ole näkynyt kertaakaan, vaikka kaksoset ovat jo 6 kk ja isosisko 2 v.
Mä olen pyytänyt/ saanut/ antanut apua.
Voin antaa kaiken tukeni näin netin kautta. Asun ulkomailla ja meillä eroprosessi menossa tai oikeastaan kolmas maailmansota kun ilmoitan muuttavani suomeen ja, että haluan lapsen mukaani (on myös lapsen toive). Kuka ystävistä kestää menossa mukana jää nähtäväksi mutta se onni mulla on, että omista sukulaisista löytyy hyvä tukijoukko. Suku ei siis aina ole pahin:)
Minulla on samoja kokemuksia,ikävä kyllä.
Voimia ja jaksamista kuitenkin ap:lle!Onko sukulaisverkosto toimiva?