Ikää 39v kannattaako lähteä opiskeleen lähihoitajaksi?
Kiinnostais kovasti, mietin vaan, et tän ikäinen... Valmistuessani olisin 41v......
Kommentit (20)
Töitä on varmasti ikään katsomatta. Valitse vanhustyö tai sairaanhoito ja huolenpito, niin varmasti töitä riittää!
Tuossa iässä on varmasti varma alasta mihin haluaa. Eikä älämänkokemus ole pahitteeksi missään ammatissa.
meidän luokalla vanhimmat aikuisopiskelijat olivat 52-vuotiaat! sinne vaan :D
monet vanhempana valmistuneet lähihoitajat ovat aarteita. Omaavat innostuneen ja ihmistä kunnioittavan asenteen työhönsä.
Meidän luokalla oli muutamia 4-kymppisiä, alanvaihtajia. Hienosti suoriutuivat opinnoista ja töitä riittää!
Viisikymppisinä valmistuneet lähihoitajat on kyllä sellainen piina ja kiviriippa. Kun niillä on sitä paljon kehuttua "elämänkokemusta", joka heidän mielestään riittää kaikkeen. Oppia ja neuvoja ei varsinkaan nuoremmilta voi ottaa vastaan, koska nuoremmilla ei ole sitä kehuttua "elämänkokemusta".
... että ajatus on todella vahvana mielessäni. Eilen sitten päätin, että pistän hakupaperit sisään. Ja sitten vaan täytyy toivoa, että onnistaa. Itselläni taustaa 15v perhepäivähoitajan työtä takana, oisko plussaa alalle?
-ap-
Juuri kuulin ihmisestä, joka oli 50-v valmistunut farmaseutiksi.
Siltä alalta ei työt lopu, palkka on vaan tosi heikko. Mulla itsellä, kun opiskelin uuden ammatin vähän sua nuorempana, oli motivaatio ihan eri kuin huomattavasti nuoremmilla.
2 v on lyhyt aika.
ja samaa olen miettinyt. Tosin mulla on neljä lasta ikähaarukalla 1,5 ja 11v ja mietin miten jaksaisin opisekella... Vielä olen hoitovapaalla ja ajatus paluusta omaan työhön tuntuu turhauttavalta.
Siihen koulutukseen pääsee kuka tahansa ja osa opiskelijoista ei todellakaan ole penaalin terävämpiä.
Lähäriksi usein hakeudutaan ku ei ole mahis muuallekaan.
Kuten joku jo kirjoittikin, ikä ja elämänkokemus tuo sellaista kypsyyttä, josta hoitotyössä on pelkästään etua. Muutoinkaan et ole liian vanha opiskelemaan, monihan vaihtaa ammattiakin juuri tuossa nelikymppisenä ja opiskelee pitkäänkin! Hoitotyä sinänsä on melko rankkaa ja siinä saa laittaa itsensä likoon, mutta toisaalta se on myös hyvin antoisaa ja mielenkiintoista. Onnea tuleviin opintoihisi!
Minun luokalla oli 60-vuotias, joka valmistui lähihoitajaksi viime vuonna..Hyvin pärjäsi:)
ettö sinne kouluun hakeudutaan myös ensisijaisena vaihtoehtona, eikä siten että kun ei muualle pääsisi.. itse hain ensisijaisesti lähihoitajaksi koska halusin ja tuolloin olin 16v.. minua inhottaa ajatella että ihmiset ajattelesivat että olen lh, koska en ole muualle päässyt.. nyt opiskelen amk:ssa samaa alaa, mutta olen edelleen ylpeä läihoitajuudestani!
ja samaa olen miettinyt. Tosin mulla on neljä lasta ikähaarukalla 1,5 ja 11v ja mietin miten jaksaisin opisekella... Vielä olen hoitovapaalla ja ajatus paluusta omaan työhön tuntuu turhauttavalta.[/i
Lapset vaan olivat vielä pienempiä. Lähdin yliopistoon kun odotin neljättä. Kolme muuta olivat silloin 7v,5v ja 3v. Sain maisterintutkinnon valmiiksi kun kuopus oli vajaan 4. Kaksi viimeistä vuotta opiskelin työn ohessa. Ikää oli 38v kun valmistuin. Päivääkään en ole katunut, vaikka myönnän kyllä että rankkaa oli. Vaikka aikaa lapsille oli niinä vuosina liian vähän, niin nyt on sitten opettajien pitkät lomat ja lyhyet työpäivät, joten nyt on aikaa lapsille ruhtinaallisesti enemmän kuin vanhassa työssäni olisi ollut.
sinullahan on valmistuttuasi vielä työikää jäljellä yli 20 vuotta.