Joudutko yleensä äitienpäiväaamuna pitkäänkin teeskentelemään nukkuvaa?
Oon nyt yövuorossa ja joutuvat siis huomenna odottelemaan iltapäivään, ennen kuin minua saa alkaa herättelemään.:)
Kommentit (7)
Jospa tämä yökukkuminen auttaisi niin ettei tarvisi teeskennellä tänä vuonna...
seiskan, viimeistään puoli kasin aikaan, ja nyt mies ja lapsi ulkona keräämässä valkovuokkoja ja hakemassa aamupalaa. Otin minikannettavan sänkyyn, jotta voin heti taas olla "nukkuva" kun ovi käy. Sitten pitää vielä odotella, kun ne keittävät kahvit ja lastaavat tarjottimelle herkkuja. Varmaan tunnin verran menee, ennen kuin voin "herätä" iloisesti sänkyyn kannettuun aamupalaan.
Mies tosin tietää tietysti, että olen ollut jo pitkään hereillä, lapselle (9v.) sen sijaan menee ihan täydestä...Suloista.
Lapset heräsivät jo ennen seitsemää. Nousin silloin (mies luonnollisestikin vielä nukkuu monta tuntia).
Vauvani herätti klo 05.15, joten nukkuvaa ei tarvinnut teeskennellä ;-)
Mies nukkuu, minä nousin lasten kanssa klo 7 ylös.
Sanoin illalla jo miehelle, ettei tarvi yrittää tappaa aikaa, vaan voivat tulla heti herättään. Minä olen se aamuvirkku, mies taas se unisempi versio, mutta pari kertaa vuodessa vapaaehtoisesti tsemppaa ittensä hereille lasten kanssa, äitienpäivänä ja mun syntymäpäivänä. Isänpäivänä ja omana syntymäpäivänään me herätämme kesken unien. Lisäksi muutamana päivänä vuodesta sovimme jo edellisenä iltana, että hän nousee aamulla lasten kanssa, että minä saan nukkua vähän pitempään. Aika harvoin kuitenkaan tarvin tuota aamu-unta.
joudu. Todennäköisesti herätys on aamulla kello 7. Ja minun pitäisi nukkuakkin tässä välissä.