Mitä kaikkia tietoja neuvolan th näkee äidistä tietokoneelta?
Pystyykö katsomaan kaiken mitä potilastietoja äidistä on..? Ja mitä siellä sitten oikein on?
Kommentit (27)
JOKAISEN LÄÄKÄRI KÄYNNIN YNNÄ MUUT TIEDOT.
HÄN ON TERVEYDENHOITAJA JA SILLÄ ON OIKEUS LUKEA KAIKKI TIEDOT SUSTA JOTKA ON VAUVAN HYVÄKSI.
Näkeekö jos äiti on käynyt esim mielenterveyspuolella, tarkoitan terapiassa tmv..? Ja kuinka tarkasti näitä tietoja näkee?
ap
juu kyllä näkee kaikki lähetteet ja kaikki muutkin tiedot.
eli näkee siis ne mielenterveyspuolen tiedot myös.
kaikki ne on samaa etjua.ellet sitten yksityisellä ole käynyt.niitä tietoja ei välttämättä saa.
mut kyllä tuo mielenterveys on kaikista tärkein tieto siellä neuvolassa.
ja ihan hyvä vaan niin pitävät sinusta ja vauvasta parempaa huolta.
Näkee kyllä halutessaan kaiken, mutta lupaa ei kaikkeen ole. Esimerkiksi jos on ollut mielenterveysongelmaa, niin sellaiseen kansioon terveydenhoitajalla ei ole lupaa. Voi katsoa, mutta siitä voi tulla myöhemmin ongelmia mikäli lähtee urkkimaan.
Mutta siis yleisiä asioita terveydentilaasi liittyen.
kaikki julkisen puolen tiedot on liitetty samaan tiedostoon.
yksityisen ei näy jos et ole antanut lupaa tietojen luovuttamiseen.
Eiväthän ne lasten ja äidin tiedot ole mitenkään kytköksissä toisiinsa?
ap
kyllä saa katsoa tietoja.ja viimeistään lääkärin tarkastuksessa kaikki tulee julki.
koska lääkäri tarkistaa aina onko raskaana oleva äiti käyttänyt mielenterveyslääkkeitä ja onko ollut ongelmia mielenterveyden kanssa,
koska vauvan parasta ajatelleen ja tulevan äidin jaksamista.
ja luulin ettei tietojani saa luovuttaa eteenpäin. Ruksasin sellaisen kohdan paperissa kun tulin asiakkaaksi. Näkeekö ne silti että olen mielenterveystoimiston asiakas?
Sitten kun lapsi on syntynyt niin neuvolan asiakkaaksi siirtyy lapsi.
eihän nyt lasta voida antaa ihan mielenterveyspotilaalle oli se sitten äiti tai isä.
että kyllä siellä katsotaan mikä on lapsen edun mukaista.
esimerkiksi eri laitosten välillä. Ja sinä voit aina selvittää, tekikö th väärin ja kurkki ilman lupaa.
Itse kävin aikanaan burn outista työterveydessä ja tosiaan ei ole tieto tullut neuvolaan. Olen ihan kunnossa ja pirteä äiti. Työtäni en vaan jaksanut silloin ja odotusaikana pelkäsin joutuvani johonkin tarkkailuun, jos leimaudun pipipääksi.
kyllä ne sinun etua ja lapsesi parhaaksi asiat järjestää.
tuskin nyt mikään hullu olet?
mut sen tiedän et skitsofreniaa sairastavilta on 80% otettu lapset pois.
mulla on yks kaveri jolta on otettu 2 lasta pois.eikä se saa niitä tavata ollenkaan.
mut se on päästään ihan pöpi välillä.
saattaa mennä jopa yöpaita päällä kauppaan ostaa päivittäis ostoksia.
mut se et sä et saa olla vaaraksi muille etkä' varsinkaan lapsellesi/vauvalle.
huolestuneena kyselemään mun jaksamisia, kun olin tullut mielenterveystoimiston asiakkaaksi.
Sanoin terkalle vaan, että ei tarvi toista kertaa mun vointeja kysellä, kun kerran ei kiinnostanut auttaa silloin, kun selvästi olin hädässä vauvani kanssa.
näki ainaki mun sisarusten nimet ja sit tunsi yhden niistä. Sisarusten lukumäärän perusteella profiloi minut vanh. lestadiolaiseksi vaikken sitä enää edes ollut..(Niitä on täällä päin paaaljon..) Niinpä esim. ehkäisyasioista ei puhunut yhtään mitään kun kai luuli etten aio esikoisen syntymän jälkeen ehkäisyä käyttää.
HIV testissä ja kuinka monta kertaa?
OOPPS...Oma äitini on nimittäin th :)
olen ollut masentunut ja mielenterveyspuolen asiakas ja kun kerroin asiasta neuvolassa, niin eivät tienneet (ainakaan myöntäneet tietävänsä) siitä mitään, ei terkkari eikä lääkäri. Voihan tietenkin olla, että riippuu paikasta/henkilöstä, kuinka kiinnostuneita edes ovat potilaistaan...
Ei näe MTNn eikä Työterveyshuollon käyntejä. Lääkärissäkäynnit, laboratoriovastaukset, lähetteet ja tällaiset näkee. Olen tarkastanut asian.
äidin tietoja kuin luvan kanssa, koska lapsi on siellä asiakkaana.
Äitiysneuvolassa meidän koneelta näkee kaikki terv. keskuksen käynnit, lähetteet, labravastaukset ja -pyynnöt. Mikäli äiti on ruksannut kohdan, että myös epikriisit saa toimittaa lähettävälle yksikölle (sairaalareissuilta), niin osa näistä toimii jo sähköisesti ja näkyy myös ohjelmassa. Muu perustuu sitten äidin kertomaan ja tietoja täytetään sen mukaan.
Ja sinun jonka äiti on th, niin älä huoli, äidilläsi ei ole oikeutta katsoa tietojasi! Emme saa katsoa edes omiamme...
Näin itse oman kansioni ja se on tasan tarkkaan se mikä neuvolassa on täytetty ja mitä tietoja olen antanut. Tiedon liikkuminen ei ole ihan niin itsestään selvää että terkka tai edes lääkäri voi mistä vaan lukea kenen vaan tietoja.
Itse olen muuttanut ja paikkakuntien väliä on 200 kilometriä. Uuden paikkakunnan lääkärit eivät näe mun vanhoja tietoja elleivät pyydä edellisen paikkakunnan sairaanhoitopiiriä niitä lähettämään.
Neuvola joutui pyytämään lasteni tiedot vanhasta neuvolasta ja ne lähetettiin printtinä ei edes sähköisessä muodossa.
Kun hiukan tarkentaa, näkee rasvaprosentin, painoindeksin.
Paremmilla koneilla näkee, ottaako äiti neuvonnan tosissaan ja vastaako hän kysymyksiin totuudenmukaísesti.