Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

EI HELVETTI, miksi tällaiset saavat ajaa!

Vierailija
09.05.2009 |

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1683508



ei varmasti ole edes huomannut ajavansa lapsen päälle.



Eilen kävin kukkakaupassa, kun tulin kaupan eteen ihmettelin autoa joka oli vedetty melkein oven eteen ja siellä istui vanhahko mies. Katselin ulkona kukkia hyvän tovin ja luulin, että tuo mies odottaa jotakuta kaupasta ulos. Ehei, jossain vaiheessa ukko raahautui kauppaan sisälle. Oli ilmeisesti vaan kerännyt autossa voimia tuohon muutaman metrin matkaan (ei siis puhunut kännykkään tms). Äijä oli niin seniili ja huonokuntoinen että hädin tuskin pystyi seisomaan. Liikkeet olivat kuin hidastetussa filmissä. Ja tällainen ajaa sitten autolla! Aivan varmasti oli kunto sitä luokkaa, ettei refleksit toimi enää millään.



Kyllä pitäisi saada tiukemmaksi nämä huonokuntoisille ajokortin myöntämisperusteet. Mielestäni yli kuusikymppisen ei tarvitse enää autoa ajaa. Okei, ehkä 65-vuotiaasta voitaisiin tuo raja vetää.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä kyllä vielä vastaa kuvaustasi :)

Vierailija
2/7 |
09.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos luulet, että yli kuusikymppiset ovat huonokuntoisia eivätkä tarvitse autoja,

olet todella tietämätön.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ikäraja pitäisi laittaa niin mielestäni se olisi jotain 80v.

Vierailija
4/7 |
09.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun taas kroonisesti väsynyt 35-vuotias perheenäiti voi olla ihan zombie liikenteessä. Kokemusta on.

Vierailija
5/7 |
09.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta rajaa voisi todellakin tiukentaa.

Ensimmäiseksi ottaisin vaariltani kortin pois...

Pelottaa pelkkä ajatuskin kun hän kaahaa liikenteessä farmarillaan 8-/

Vierailija
6/7 |
09.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko rakas ap 14-vuotias, ymmärrän että siinä iässä kuusikymppiset tuntuvat huuurrrrjan vanhoilta :)



Kuvailemasi ukko oli luultavasti väh. 85-vuotias...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

yli tuplasti tuon... Ottaa vaan päähän tällaiset aivan turhat tapaukset, oikeesti yksikään ihminen ei ole 91-vuotiaana siinä kunnossa että sitä pitäisi auton rattiin päästää. Vaikka olisi kuinka terävä, niin reaktionopeus on niin reilusti hidastunut ja erilaista kremppaa on siellä sun täällä. Autolla ajaminen tiellä jossa on muita autoja tai liikennettä, kahtakymppiä kovempi nopeus jne ei vaan ole sopiva paikka tuollaiselle ihmiselle. Liikenne vaatii todella nopeaa havainnointia ja teräviä aisteja. Sitä ei tunnu monikaan ymmärtävän.



Ja tuo ukko ei ollut 85. Jos olisi niin hänellä ei takuulla olisi tuota korttia ollut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kaksi