Onko The Conjuring tai Lights Out todella pelottava?
Tekisi mieli katsoa jokin kauhuleffa, mutta juuri tällaisista kauhuleffoista, joissa on jotakin yliluonnollista, menee yöunet. Uskaltaisiko jommankumman noista katsoa?
Kommentit (10)
Jos todella haluat menettää ne yöunet, suosittelen :)
The Conjuring oli todella tylsä... Eli ei mennyt yöunet vaan pari tuntia elämästä hukkaan.
Luulin aina että pelkään kauhuleffoja, mutta nyt kun olen niitä Netflixistä katsonut, ei ne olekaan vaikuttaneet minuun juuri mitenkään. Esim. Sinister -elokuvaa hehkutettiin niiiiin pelottavana, että on ihan kauhea ja ahdistava, ja itse en tuntenut kuin yhdessä kohtauksessa epämiellyttävää oloa... Mutta toisaalta ymmärrän et herkkää voi se järkyttää.
Muita kesyjä kauhu/kummitus/jännäritarinoita oli esim: (suluissa oma arvosanani)
The Others (9), Haunting of the Hillhouse (9), Haunting of Bly Manor (7), Tabula Rasa (9), Rosemary's baby (7), Marrowbone (8), Autopsy of Jane Doe (5), The Invitation (7), Don't Breath (7), Creep (9) + Creep 2 (8).
Näistä viimeisin oli psykologisesti häiritsevin ja jäi mieleen pariksi päiväksi. Muut oli lähinnä jänniä ja viihdyttäviä (Jane Doe huonoin).
The Othersin olenkin nähnyt. Ei pelottanut, mielestäni se oli surullinen. Tykkäsin kyllä. Juoni oli hyvä.
Joo Others oli kyllä hyvä.
Tuota Lights Outia en olekaan nähnyt, eli sen voisinkin katsoa tänään. Ja yksi klassikko joka on katsomatta on The Ring. Se on SE elokuva jolla meitä teininä peloteltiin ja josta aloin luulla että pelkään kauhua. Vaikka en ole sitä nähnyt :D. Pitäisi nyt viimeinkin vaan katsoa se ja raportoida oliko siinä mitään pelottavaa :).
Joo minuakin pelotti teininä tuo The Ring. Vaikka en minäkään sitä uskaltanut (tietenkään) katsoa. Nykyään se tuntuu jo niin vanhalle, että pelottaneeko enää ollenkaan. Mutta raportoi, jos viitsit, millainen se oli :D
Yksi pelottava leffa muuten, mikä putkahti mieleen, on White Noise. Yritin sitä katsoa joskus, mutta alkoikin pelottaa, enkä uskaltanut katsoa alkua pidemmälle. Eli siinä mies yrittää ottaa kontaktia kuolleeseen vaimoonsa muistaakseni. Tekisi mieli yrittää katsoa se nyt, olisikohan ikä jo jonkin verran karaissut.
Uskaltaa, kumpikaan ei ole erityisen pelottavia, tai hyviä edes.
Vierailija kirjoitti:
Joo minuakin pelotti teininä tuo The Ring. Vaikka en minäkään sitä uskaltanut (tietenkään) katsoa. Nykyään se tuntuu jo niin vanhalle, että pelottaneeko enää ollenkaan. Mutta raportoi, jos viitsit, millainen se oli :D
Yksi pelottava leffa muuten, mikä putkahti mieleen, on White Noise. Yritin sitä katsoa joskus, mutta alkoikin pelottaa, enkä uskaltanut katsoa alkua pidemmälle. Eli siinä mies yrittää ottaa kontaktia kuolleeseen vaimoonsa muistaakseni. Tekisi mieli yrittää katsoa se nyt, olisikohan ikä jo jonkin verran karaissut.
Hmm White Noise ei ole tuttu, pitää tsekata.
Noista mainitsemistani Haunting of the Hill House oli ehkä pelottavin, tai siis siinä oli sellaisia hui karvat nousi pystyyn -hetkiä. Esim. Ensimmäisen jakson loppu 😱. Mutta se pysyi mulle siedettävissä rajoissa enkä ahdistunut tms. Ja tarinakin oli lopulta aika hyvä.
Ring on näköjään myös Netflixissä, pitäisköhän koittaa 😅.
Nyt katselen tätä Lights Outia, ei ole hyvä :/. Tarina meni heti asiaan ilman jännityksen pitkittämistä. Olen jo tylsistynyt.
Joo taitaa olla melko lälly se Lights Out. Jotain arvosteluja katsoin siitä.
Yksi leffa josta tykkään on salaisuus pinnan alla. Ekaa kertaa kun katsoin, niin pompin tuolilla niissä säikyttelykohtauksissa. Ei ole pelottava ahdistavalla tavalla kumminkaan. Sellainen kummitusjuttu.
Tuossa The Conjuringissa on näemmä jokin nunna? Onko Lights Out samanlainen?