Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Joo akkuteollisuuden ykkösmaa, se tarkoittaa esimerkiksi Saimaan muuttamista kaivoksiksi

Vierailija
26.01.2021 |

Ihmeellisen myönteinen tollainen bisnes-artikkeli, jossa vaan puhutaan, että aiotaan kierrättää ja joo.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/cfbe7906-4ecb-48be-aff4-db433bc0d…

Todellisuudessa ne mineraalit kaivetaan maaperästä ylös ja todella iso osa Saimaata on jo varattu ulkomaisille kaivafirmlille. Siinä menee järvi ja metsät ja kesämökit ja kodit niin että kilahtaa.

Joo ulkomaiset yritykset on kiinnostuneet. Niin tekemään uusia Talvivaaroja. Koko Lappi, Kainuu ja saimaa on isojen uhkien alla ulkomaiset format työllistää pari hassua paikallista, yleensä ne tuo omat työntekijät, jotka maksaa verot omiin maihinsa ja kunnille täällä jää nw ympäristöongelmat ja ikuisiksi ajoiksi pilatut näkymät.

Ei pitäisi kannustaa akun käyttöjen lisäämiseen vaan järkevämpään kulutukseen. Somettaminen tarkoittaa sitä, että akkumineraalia on kaivettavajostain. Sama idioteeissa sähköpyörissä. On se kumma, kun pyöräilijä ei jaksa enää pyöräillä.

Summa summarum, suhtautukaa tällaiseen uutisointiin suurella varauksella. Ja jos ette tee mitään, niin sanokaa hei hei Saimaalle.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
26.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syökää muikkua kukolla tai ilman.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla