Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muistaako kukaan sitä valtavaa paperimassasta tehtyä Kekkosen päätä jota kasarilla rahdattiin rekalla näytteille eri kaupunkeihin, suli lopulta oulun kävelykadulle syyssateissa?

Vierailija
20.01.2021 |

Sellainen ison puurakennuksen kokoinen valkoinen värjäämätön Kekkosen pää, asuin Kokkolassa ja minusta se oli kummallinen hökötys, sitten syksyllä näin sen Oulun Rotuaarilla kun se valkoinen paperimassatöhkä oli vettyneenä valunut lautakehikon päältä pois, se pää oli lopulta vaan hylätty sinne Ouluun ja sen siivoamisesta käytiin oikeuskamppailu mutta tosiaan -80 tuota päätä kierrätettiin ympäri Suomea jonkilaisessa Kekkos-showssa ja ihmiset tulivat kaukaakin katsomaan päätä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En muista. En ollut kuullutkaan.

Vierailija
2/6 |
20.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kyllä muista minäkään. Ei tainnut olla  Helsingissä ainakaan nähtävänä, mutta Helsinki ei ollut Kekkosen parasta kannatusaluetta muutenkaan. 

Vierailija
4/6 |
20.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

https://yle.fi/uutiset/3-9673228

Kekkosen nenä elää ja voi hyvin! Se oli/on sitä paitsi betonia eikä mitään paperimassaa.

Vierailija
5/6 |
20.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistan!

Me mentiin luokan kanssa sitä katsomaan Kajaanissa, käsikädessä ekalla tai tokalla tehtiin sellainen retki sen pään luokse, opettaja oli kyllä aika kiihko keskustalainen isämaanystävä. Muistan että se näytti tosi tyhmältä kunn sillä päällä ei ollut kaulaa tai mitään kaulusta korokkeena vaan Kekkosen leuka oli maata vasten ja se haisi ellottavalta kun joku laulu yritettiin kuorolaulaa sen pään edessä mutta meidät siirrettiin kun se mädäntynyt paperimassa haisi niin pahalta. 

Kiitos ap kivoista muistoista, olin täysin unohtanut pään mutta nyt ihan selvästi muistin ja muistelin

Vierailija
6/6 |
20.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä muistan! Oli jotenkin noloa, että sen annettiin kastua ja tuhoutua. Vaikka aika karseahan se taisi olla..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi yhdeksän