Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksei nettikaupoissa vaatteiden mitat pidä paikkaansa?

Vierailija
16.01.2021 |

Tilasin luotettavasta nettikaupasta takin, jonka mittojen piti olla juuri minulle sopivat. No nyt se tuli, ja rinnanympärys oli 15 cm pienempi kuin mitä oli mitoissa ilmoitettu! VIISITOISTA SENTTIÄ. Kamala pettymys. Minulla on isot tissit, ja tuo on tosi tärkeä kriteeri takkia ostaessa. No eihän se mene kiinni. Mittasin takin ja vertasin ilmoitettuihin mittoihin, ja näin se oli. Että ottaa päähän.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne vaatteiden mitattulee yleensä suoraan vaatteen valmistuttajalta. Verkkokauppa sitten laittaa ne mitat verkkoon, mitkä on saanut vaatteen tiedoissa. Voi olla näppäilyvirhe, tai jotain. Kai sen voi vaihtaa.

Vierailija
2/8 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen huomannut saman! Itselläni on pitkät jalat, joten mm. housuissa lahkeen sisäpituudella todellakin on merkitystä. Ilmoitetuissa mitoissa on kuitenkin saattanut olla yli 5 cm eroa.

Välillä myös joko valokuvassa olevan mallin pituus on ilmoitettu väärin tai sitten mallin päällä on hänelle erikseen muokattu vaate. Sillä jos olen saman kokoinen kuin malli, myös lahkeiden tms. kuvittelisi yltävän itselläni yhtä pitkälle.

Joidenkin nettikauppojen sivuilla taas ei ilmoiteta mittoja ollenkaan (mm. Boozt), niin onko se sitten ihme, että joutuu palauttelemaan ostoksia, kun ei voi yhtään tietää, istuuko tilattu vaate omalle vartalolle vai ei.

Välillä myös vaateluokitukset ovat oudot. Esim. tilaan "maksihameen", mutta se yltääkin hädin tuskin pohkeeseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parasta olisi että housut olisivat siten tehdyt, voisi haarasaumasta isontaa tai pienentää helposti. Takkijuttu on kyllä harmittava.

4/8 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hikipajojen mitat on eri mittoja kuin läskien länsimaisten.

Vierailija
5/8 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mulle XS tai 32 on aina just kuin tehty.

Vierailija
6/8 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei minulle ole koskaan tullut täysin vääränkokoista, jos ne kyseisen merkin mitat on sivuilla ilmoitettu. Mutta se v*tuttaa, että monesti nettikaupoissa ei ole merkkikohtaista kokotaulukkoa (niissä joissa myydään useampaa merkkiä). Sitten saat googlailla, jos merkin omilta sivuilta tai jostain löytyisi mittataulukko. Sama koskee kenkiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Zalando on mm. siksi aika kiva, että siellä vaatteet on kuvattu mallin päällä ja niistä on suht' paljon infoa: mitoista, istuvuudesta jne. Pelkän vaatteen kuvasta on hankala arpoa, miltä se päällä näyttää.

Vierailija
8/8 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen tosiaan isorintainen ja pitkäraajainen nainen, joten vaatteiden löytäminen on liki mahdotonta. Housujen lahkeiden sisämitan pitäisi olla liki 90 cm, eikä sellaisia ole juuri missään. Kädet ovat pitkät, mitkään hihat eivät riitä. Ja sitten kun kantaa näitä G-luokan hinkkejä, niin mikään rätti ei päälle mene. Ottaa kyllä päähän. Siksi kuljen saappaissa (lyhyet lahkeet jää piiloon) ja ponchoissa (tissit mahtuu).

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme viisi