Millainen istuin autoon 6-vuotiaalle?
Lapsi on 115cm pitkä ja painaa 20 kg. Meidän autossa on vain lannevyöt takapenkillä. Meillä ei aiemmin ole ollut autoa, joten ensimmäistä istuinta oltais vasta nyt hommaamassa. Turvakaukalo pikkusisarukselle oli helppo löytää, kun gracon jalustan saa kiinni lannevyöllä, mutta mites noin ison lapsen kohdalla? Vai pitääkö vaan laittaa 6-v etupenkille istuimen kanssa, jotta saadaan kiinnitettyä 3-pistevyöllä?
Kommentit (5)
mikähän auto teillä on, kun jo 70-luvun lopun autoissa oli 3piste vyöt takana sivuilla
Ikävää kerrottavaa oli lääkärillä, joka hoitanut kolarissa pelkissä lannevöissä olleita lapsia.
Kaikkein turvallisin vaihtoehto. Ja tuskin maksaa kovin paljoa. Turvavöitä myydään ihan Biltemassa/MOtonetissä ja autopurkaamoissakin. Osaava asentaja pulttaa ne sitten autoonne. 6-vuotiaalle hankitte turvavyöistuimen. Pelkällä korokkeellakaan ei saa matkustaa pelkällä lannevyöllä.
Täytyy sitten varmaan hommata semmoinen turvavyöistuin ja pitää etupenkillä. Auto on meillä ihan vaan kesäkäytössä, joten kyllä se näinkin menee. Ajattelin vain josko isommillekin olisi jotain istuimia mitkä saa vaan lannevyöllä kiinni, mutta jos ei kerran ole, niin istun sitten itse takapenkillä.
-ap-
turvavyöistuin, mutta jos ei ole kuin lannevöitä niin en tiiä .Taitaa olla aika vanha auto.