Voiko fiksu ihminen katsoa jatkuvasti soopaa televisiosta?
Vai teenkö liian yksinkertaisia päätelmiä? Minusta iso osa sarjoista/leffoista yms. on suunnattu todella keskimääräiselle kansanosalle.
Kommentit (8)
Itse en usko että jatkuvasti ainakaan. Ja soopa on minulle yhtä kuin kaikki tosi-tv ja monet draamasarjat kuten Salkkarit.
En katso televisiota, mutta minäkin ihmettelen, miten lehdissä puhutaan niin paljon vaikka ohjelmista Vain elämää, Tanssii tähtien kanssa, Ensitreffit alttarilla, Temptation island, ja niin edelleen. Puhumattakaan jostain huutokauppaohjelmista tai kokkiohjelmista.
Vierailija kirjoitti:
En katso televisiota, mutta minäkin ihmettelen, miten lehdissä puhutaan niin paljon vaikka ohjelmista Vain elämää, Tanssii tähtien kanssa, Ensitreffit alttarilla, Temptation island, ja niin edelleen. Puhumattakaan jostain huutokauppaohjelmista tai kokkiohjelmista.
En ole katsonut televisiota itsekään ja minua suorastaan järkyttää ohjelmien hitaus.
Joku Jamie Oliver kokkaamassa on tuskallista seurattavaa kun kirjallisesti ilmaistuna puolen tunnin ohjelman sisällön sisäistäisi parissa minuutissa. Säälittävät suorastaan ”ruokapornon” kuluttajat sosiaalipornon seuraajien lisäksi.
Mä käyn töissä päivät, hoidan kodin yksin. Siihen päälle opiskelen täysipäiväisesti eli opintopisteitä tippuu yhtä paljon kun ei töissä käyvälle, joten katselen vapaalla just niin paljon oaskaa kun haluan
Joo, eivät tohtorit ja professorit niitä katsele.
Eivät älykkäätkään koko ajan halua ajatella vakavia asioita. Pitää saada rentouttaa pää joskus.
Mutta oma mielipiteeni on, että minkä tahansa katsominen tv:stä jatkuvasti on ongelma. Voisko olla kyse masennuksesta? Vaikka itse katson tv:tä hyvin vähän, olen huomannut, että mitä stressaavampi aika mulla on elämässäni, sitä suurempi tarve mulla on siirtää ajatukset tosielämästä johonkin hömppään.
AV-palstan soopa on viihdyttävämpää.
Katso jotain muuta, jos pystyt.