Yksityiskohtaisia asioita jotka osaat koulusta vieläkin, oletko tarvinnut?
Tuli vain mieleen kysymyksestä Jaakobin pojat. Eipä oo ollut käyttöä Jaakobin poikien nimille.
auch bei mit nach seit von zu tai durch fur gegen ohne um - varmaan tarpeen tajuta, mutta en ole ikinä tarvinnut saksaa lukion jälkeen missään muuta kuin mitä noita dekkarisarjoja telkusta katsonut ja koettanuv ähän ymmärtää. En ole käynyt koskaan saksankielisissä maissa.
Kommentit (14)
Tornio, Kemi, Oulu, Raahe jne. eli Suomen silloiset rannikkokaupungit.
Vännern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren
Mihinkähän tätäkin tietoa tarvitaan? Kirjoitinko nuo oikein tai menikö oikein? En tarkistanut mistään, muistista kirjoitin. Mutta on se hyvä tietää naapurimaan suurimmat järvet, ettei huku niihin.
Burkina Fason pääkaupunki on Ouagadougou. Hirveästi ollut käyttöä tuolla tiedolla :D
Että jotta koska kun jos vaikka kuin kunnes
Ulosteen väri johtuu sen sisältämästä bilirubiinihaposta.
Ett två tre fyra fem sex sju åtta nio tio.
En ole tarvinnut.
Osaan ulkoa useammankin kirjainlaulun, joita meillä oli Aapisessa.
"Avaa, A, ihanaa, A on portti aamuun" jne.
Oulu-, Siika-, Pyhä-, Kala-, Lesti-, Perhon-, Ähtävän-, Lapuan- ja Kyrönjoki.
Ja, sekä, sekä-että, -kä, eli, tai, vai, mutta, vaan, siksi, siis, sillä, näet, nimittäin... en muista mikä litania tuo oli, mutta monen muun ylläkin olevien litanioiden kanssa muistan tämän.
Annas klara panna. Oli joku ruotsin muistikikka jollekin asialle, jota en muista.
Vierailija kirjoitti:
Burkina Fason pääkaupunki on Ouagadougou. Hirveästi ollut käyttöä tuolla tiedolla :D
Eikös tästä ollut joku elokuva? Hyvä elokuvassa tietää missä maassa ollaan :D
Järviruokolaulu. Meidän bilsanopettajan erikoisuus, ukko nooan säveleen tehty laulu, jossa opetellaan järviruo'on osat. Tällä opettajalla oli paljon muitakin tavallisesta poikkeavia opetustyylejä, esim. askarreltiin hermosoluja ja tehtiin luokan kaapinoviin niistä hermosto.
Piti opetella kolmen maakuntalaulun sanat, kaksi vielä muistissa :)