Söin jouluna alkoholipitoista tiramisua raskaana
Kommentit (15)
Aiheutti hetkellisesti minimaalisen alkoholipitoisuuden vereesi sekä verensokerisi kohoamista.
Alkoholipitoisuus siinä tiramisussa on pieni ellei sinne ole puolta lekaa likööriä kaadettu. Ei sikiö mene rikki pienen pienestä alkoholimäärästä. Ota rauhassa.
Paljonkohan yhdessä tiramisuannoksessa lienee alkoholia? Onkohan jopa promillen tuhannesosa?
Ei ole aiheuttanut, ei huolta. Vielä 70-80-luvulla "lääke"konjakkia saatettiin raskauden aikana mm. keskenmenon ehkäisyyn. Yksi joulutiramisu ei ole aiheuttanut vauvallesi mitään. Onnea raskauden johdosta!
Alkoholia pahempaa on sokeri jos on diapetes . Mutta hyvä kun selvisit molemmista . Huumeäidit synnyttää kyllä terveitäkin lapsia vieroitus oireita voi olla terveet taas voi synnyttää vammaisia ettei se niin ole kiinni yhdestä asiasta .
Enemmän tuo turha vouhottaminen vauvaasi vahingoittaa kuin mitätön liraus alkoholia.
Konjakki ei aiheuta mitään keskenmenoja .
Ei varmasti alkoholi aiheuttanut mitään noin pienenä määränä, mutta vältäthän jatkossa tiettyjä juustoja, kuten tiramisun sisältämää mascarponea :)
Vierailija kirjoitti:
Ei varmasti alkoholi aiheuttanut mitään noin pienenä määränä, mutta vältäthän jatkossa tiettyjä juustoja, kuten tiramisun sisältämää mascarponea :)
Miksi? Meinaatko, että italialaisäidit välttelevät tiramisua?
Vierailija kirjoitti:
Miten syödään vahingossa?
Syötiin vahingossa alkoholipitoista eli ei tietänyt, että tuotteessa on alkoholia. Jos olisi siitä tiennyt ei olisi syönyt. Sillä tavalla vahingossa. Ainakin näin maalaisjärjellä ajatellen.
Ei kai kukaan täysijärkinen kysy tätä tosissaan. Tiramisussa kuten ruuissa yleensäkin on niin vähän alkoholia, että pitäisi hotkaista koko kakku kerralla, jotta promillemittari edes värähtäisi.
Ja maailman suurissa olut- ja viinimaissa pitäisi olla valtavasti vammaisia, jos pieni määrä alkoholia olisi oikeasti niin vaarallista.
Taisi olla vähän väsynyt provo. Silti: Nuo juustovouhotukset ovat tosiaan hieman vaivaannuttavia. Kuvittelevatko suomalaismammat oikeasti, että esim. Ranskassa tai Italiassa ei synny yhtään elävää lasta, kun kukaan ei ole hoksannut heille kertoa että vain suomalaista juustoa saa syödä kun on raskaana... ja Afrikassa on juuri samasta syystä niin vähån lapsia.
Jaa sen raskauden vai ?