Onko neilikka-appelsiinit koronajoulun 2020 hittikoriste?
Tein keittiöön ihanan neilikka-appelsiinin ja ulkomaalainen vieras kysyi miksi tein koronaviruskoristeen. Muita koronakoristelijamammoja palstalla? Viereen voisi tehdä pari hengityssuojainenkeliä.
Kommentit (12)
Meillä on ollut tuollainen tuoksukoriste joka vuosi kodissa.
Ja useammassa paikkaa kotona, sehän levittää hyvää tuoksua.
Ei se mikään tämän vuoden erikoskoriste ole.
Ohiksena, mutta luuleeko joku, ettei suomalaisissa kodeissa ole ulkomaalaisia jouluvieiraita tänä vuonna.
Kyllä on.
Eikö nämä jääneet sinne kasarille? En oo sen jälkeen näitä nähnyt missään.
Kruununprinsessa kyllä askarteli sellaista myös ruotsissa
Viime jouluna tein pomandereja ensimmäistä kertaa. Antoiko kollektiivinen alitajunta minulle merkkejä tulevasta? Hmm...
Minusta ei. Askartelen vaipoista naamioita jotka ripustan arvoituksellisesti rappukäytävään ilahduttamaan muita.
Vierailija kirjoitti:
Eikö nämä jääneet sinne kasarille? En oo sen jälkeen näitä nähnyt missään.
Ei jäänyt. Klassinen joulukoriste samoin kuin katajat ja mistelinoksat sun muut.
Mä tein noita joskus teiniä-iässä, ajattelin tehdä tänä jouluna myös. En voi ostaa enää hyasintteja, koska olen ilmeisesti allergisoitunut niille, mutta haluaisin jotain joulun tuoksua taloon.
Vierailija kirjoitti:
Eikö nämä jääneet sinne kasarille? En oo sen jälkeen näitä nähnyt missään.
Olen tehnyt joka vuosi sellaisen, mutta aina vienyt sen ulko-oven läheisyyteen koristeeksi, kun on niin voimakas se tuoksu, et tulee pää kippeeksi. Kiva tehdä ja tuoksuu pitkään. Kauniskin!
Miten teillä on ulkomaisia vieraita koronajoulun valmisteluissa.
Nyt en kyllä usko.