Lue keskustelun säännöt.
Naisten autonomia ja varallisuus kasvavat Venäjällä: uhkaavat perinteisiä valta-asetelmia perheessä
19.12.2020 |
Mielenkiintoinen artikkeli tänään Hesarissa. Tuo kohta pysäyttää;
Venäjällä ei ylipäätään ole tavatonta, että työntekoa pidetään naiselle sopimattomana. Noin viidenneksen mielestä naiset eivät saisi tehdä töitä, ilmenee tuoreesta tutkimuksesta.
Ihmettelen myös sitä, ettei päivähoitoa ole järjestetty Venäjällä niin hyvin, että naiset voisivat käydä töissä. Neukkuaikaanhan oli lastentarhat joka kylässä antamassa aivopesua. Onko se systeemi romutettu kokonaan?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
"PAŠTŠENKON nelihenkisessä perheessä vaimo on itsenäistynyt niin, että aviomies on lakannut tuntemasta itsensä perheenpääksi.
Suurin järkytys oli, kun vaimo säästi omasta palkastaan kertomatta siitä mitään ja osti perheeseen auton.
”Hän oli heti level up, minua parempi, kun osti auton.”
Paštšenkoa autot eivät kiinnosta, sillä hänen yrityksensä myy ja korjaa polkupyöriä. Vaimo ansaitsee hyvin kynsisalongissaan ja pystyy maksamaan asunnon vuokran yksin."