Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi otat puhelimessasi olevasta kuvasta screenshotin ja julkaiset sen ilmoituksessa?

Vierailija
03.12.2020 |

Tämä hämmentää aina välillä esim. tori.fi ilmoituksissa usein näkee, että on otettu puhelimessa olevasta valokuvasta screenshot ja se laitetaan julkaisuun, miksei laiteta vain sitä puhelimessa olevaa kuvaa ilmoitukseen?

Todella hölmön näköisiä nämä screenshotit ja jos kaupataan esim. eläintä, niin tulee mieleen, että onkohan jonkinlainen huijaus kyseessä.

Ja oikeasti, ketä tämä keskustelu loukkaa niin, että pitää poistattaa tämä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan, kun herrasväki latailee muiden kuvia nettiin.

Vierailija
2/4 |
03.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edelleen ihmetyttää, en usko että selittyy pelkästään sillä, että nämä tekniikan kanssa kömpelöt olisi kaikki tietoisia metatiedoista (itsekkin kuulin siitä vasta nyt, tosin paikkatiedot ei ole mulla koskaan kuviin tallentuneet, olen estänyt sen).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Varmaan, kun herrasväki latailee muiden kuvia nettiin.

Eli arvelet, että ottavat ihan valokuvan toisen puhelimen näytöstä, eivätkä screenshottia eli kuvakaappausta oman puhelimensa näytöstä?

Ei noissa kyllä koskaan näy sellaista kiiltoa, minkä luulisi näkyvän, jos ottaa toisen puhelimen näytöstä valokuvan. Ovat siis omasta puhelimesta napattuja screenshotteja.

Vierailija
4/4 |
03.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on hätä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan kuusi