Hormonaalisen ehkäisyn haittavaikutukset
Onko kukaan vertaillut eri ehkäisyvaihtoehtojen haittavaikutuslistaa?? Ja varsinkaan niitä vaarallisia sairauksia joita pillerit, kierukat,renkaat yms voi aiheuttaa?
Tehdäänkö lista eri ehkäisypillereistä ja muista. Onko teillä muilla pakkausselosteet/käyttöohjeet tallessa?? Yhdessä saadaan varmaan aika kattava vertailu aikaiseksi. Laittakaa lisäksi syy miksi vaihdoitte pois ko. ehkäisystä eli mitä haittaa teille aiheutti. Vai käytätkö edelleen.
Kommentit (3)
eikö muita kiinnosta? Ehkäisypillereiden haittavaikutukset on kuitenkin vakavemmat kuin monien muiden - oikeisiin sairauksiin - käytettyjen lääkkeiden haittavaikutukset.
Kaikki hormonaalinen ehkäisy (olen kokeillut kolmea eri pillerimerkkiä sekä laastaria, sori en muista enää merkkejä) aiheutti enemmän tai vähemmän haluttomuutta. Toisaalta suvussani on paaaaljon syöpää, minkä takia yritän välttää kropan ylimääräistä sekoittamista hormoneilla. Vaihdoin pari vuotta sitten kuparikierukkaan ja tarkoitus on tehdä sterilisaatio kunhan lapsiluku on täynnä.
Vakavat haittavaikutukset:
- rintojen kasvaimet (esiintyy useammalla kuin yhdellä 1000:sta käyttäjästä mutta harvemmin kuin yhdellä naisella 100:sta)
- verisuonitukokset (esiintyy useammalla kuin yhdellä 10 000:sta käyttäjästä mutta harvemmin kuin yhdellä naisella 1000:sta)
Käyttökokemukset:
-käytössä, kokeiluasteella
ap