Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko uralla edetä 6 h työpäivällä?

Vierailija
05.06.2009 |

Onok kukaan pystynyt etenemään uralla perusakateemisista töistä esimies - tai johtavaan asemaan, vaikka on tehnyt lyhennettyä työaikaa? En nyt tarkoita sellaista tilannetta, että asema on saavutettu ennen lapsien syntymää. Olen ilmoittanut tekeväni lyhyttä työaikaa 7 vuotta, mutta nyt alkaa korpeamaan, että kaikki vastuulliset hommat annetaan muille. Toisaalta arki muodostuisi ehkä liian raskaaksi ja lasten hoitopäivätä venyisivät liian pitkiksi, jos tekisin täyttä työaikaa. Etätyöhön meillä ei suhtauduta suopeasti. Periaatteesa olisi mahdollista tehdä vähän hommia lasten mentyä nukkumaan kotona, mutta 1,5 tuntia joka ilta pyykkien, keittiön siivouksen yms. jälkeen tuntuu aika suoritukselta.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on jonkinlainen asenne, jota lyhyt työpäivä kuvastaa. Heikkoa sitoutumista jne, en osaa kuvata sanoin. Ehkä arvomaailma ei ole sama kuin mitä työnantaja toivoo. Vapaa-aika on työtä tärkeämpää, jos kerta on ollut valmis työpäiväänsä lyhentämään sitä vapaa-aikaa saadakseen. Lyhennetty työpäivä kun on eräänlainen yleellisyystuote. On vaikea todistaa se ennakkoasenne vääräksi uutta tehtävää hakiessa.



Tosin fakta on se, että esimiestyötä on turha kuvitella tekevänsä 6h/päivä, jos muuten työpaikka toimii 8 tuntisin päivin. Usein päivät venyy ja siinä tehtävässä tarvitaan joustoa todella paljon työajoissa. Ja hyvän esimiehen tavaramerkki on riittävä läsnäolo.

Vierailija
2/3 |
05.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin lähden takaisin töihin sillä meiningillä että kun ensimmäisen paluuvuoden aion tehdä vain 6h päivää niin saan ihan hanttihommia (toki tarpeeksi "vastaavanlaisia" kuin mistä lähdin). Sitten saan osoittaa kiinnostukseni työtä ja uraa kohtaan 1-2v täysipäiväisenä ennen kuin ura rupeaa urkenemään (jos samassa paikassa jatkan).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olispa mies, joka ottaisi vaihteeksi vastuun perheestä tai muita apujoukkoja, mutta sitä päivää ei taida tulla. En olisi uskonut että lapset voivat näin torpedoida naisen uran.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kolme