Hyviä seksuaalikasvatuskirjoja teineille?
En osaa puhua teineilleni seksistä. Haluan että he oppisivat muutakin kuin radkauden- ja tautienpelkoa, ja tyttönä, ettei heidän seksuaslisuutensa tarvitse olla vain poikia/muita varten vaan heitä itseään varten. Omien rajojen tunnistamista, vartalon hyväksymistä ja seksistä nauttimista. Ja että jotkut tytöt tykkää tytöistä jne.
Onko tiedossasi hyvää kirjaa jota suosittelisit murrosikäisille tytöille?
Kommentit (8)
Jatkan vielä, että oman seksuaslisuuteni pilasi pitkälle aikuisikään uskovaisen kodin eetos "seksi on syntiä paitsi avioliitossa, ja avioliitossa tehdään lapsia tai miellytetään aviomiestä, jolla on tarpeensa".
Ap
Runkkarin käsikirja - kuulostaa mielenkiintoiselta! Jokainen teini haluaa äidiltään tuonnimisen kirjan! Ohimennen iltapalapöydässä 😁
Kalun käyttöopas.
Minulla taustalla myös tiukka kristillinen kasvatus. Itsetyydytys syntiä, seksi kuuluu avioliittoon ja sitä harrastetaan vain sen yhden kanssa, miehet ei kunnioita naisia vaan haluaa naisista vain sitä yhtä asiaa jne.
Kirjassa on hyvää asiaa ihan tunne-elämästä, itsetyydytykseen ja seksielämään.
Olikohan jnkn Mikkolan kirja: "Äidin pikkurunkkari"
Vierailija kirjoitti:
Runkkarin käsikirja - kuulostaa mielenkiintoiselta! Jokainen teini haluaa äidiltään tuonnimisen kirjan! Ohimennen iltapalapöydässä 😁
Hyvä kirja mielestäni nuorille aikuisille. Ei se mikään Raamattu ole, mutta hyviä pointteja monin tavoin - varsinkin meille suomalaisille puhumattomille juntturoille.
Ina Mikkolan Runkkarin käsikirja on ihan hyvä.