Koulussa korona, miksi ei karanteenia
Koululuokassa covid-positiivinen, mutta miksi koululuokkaa ei asetettu karanteeniin?
Kommentit (10)
Meidän koulussa ainakin on tuollainen tilanne. Ko. oppilas ei ole ollut koulussa tartunta-aikaan.
Koska korona ei ole niin vaarallinen mitä meille on uskoteltu. Nyt kun jenkkilän pressa on valittu niin koronakin voi painua unholaan. :)
No jos ti ollut koulussa niin kyllä täällä laitettaisiin luokka karanteeniin. Vai oliko altistuneena?
No mekö se täällä tiedetään? Ottaapa luurin käteen ja soittaa koulun rehtorille ja kysyy asiasta. Jos siis lapsesi on ollut samassa luokassa. Muita luokkiahan ei laiteta karanteeniin. Taidat olla vaan "ulkopuolinen" huhuja kuullut, joka työntää nenänsä joka asiaan.
Minä opetin koronaan sairastunutta yhden oppitunnin (60min). En joutunut karanteeniin, syynä se, että en ole ollut tarpeeksi lähellä. Kukaan ei edes missään vaiheessa kysynyt että kuinka lähellä tai kaukana hän oli. Kai oletetaan että opettaja on koko ajan luokan edessä, vaikka käyn auttamassa ympäriinsä. Näin Helsingissä. Seuraavana päivänä näinkin sitten taas yli sata uutta lasta. Katsotaan, miten tilanne lähtee etenemään. Altistumispäivä viime torstai.
Relatkaa nyt vähän. Altistuneista vain pieni osa, alle prosentti saa tartunnan. Näillä jotka ei rdes kunnolla ole altistunut, todennäköisyys on häviävän pieni.
Altistuminen ei tarkoita tartuntaa!
Riippuu, milloin hän on saanut tartunnan. Jos oli jo karanteenissa kun sairastui, ei luokan tarvitse olla karanteenissa.