Äiti pesi suuni saippualla, kun olin pieni
Aika taikauskoinen veto uskovaiselta. Vai lukeeko Raamatussa, että lapsen suu pitää pestä saippualla, ettei se puhu tuhmia enää?
Kommentit (9)
Sama mulla 70-luvulla. Muistan vielä vaikka olin alle 5v.
Vierailija kirjoitti:
Sama mulla 70-luvulla. Muistan vielä vaikka olin alle 5v.
Minulla 80-luvulla mutta ikääni en kyllä muista.
ap
Mulla pesi kansakoulussa opettaja suun saippualla. Kerroin, että meillä syödään kropsua. Opettaja luuli kropsua kirosanaksi ja että haukuin kodin ruokaa. 1950-luku.
Mulla pestiin vielä 90-luvun lopulla.
Wanhoja aikoja - Ei ole normiuskovaisten hommaa nykypäivänä.
Uskovaisten idoli Trump saa kouria pil*usta, valehdella, solvata ja sanoa mitä vaan ja se on kuin itse jumala puhuisi. Nyt saa tehdä ja sanoa mitä vaan kunhan vastustaa puheissa aborttia (ties monta itse teettänyt elämänsä aikana) ja pitelee raamattua kädessä kuvissa nätisti!
Vierailija kirjoitti:
No toimiko apeelle? Kiroiletko?
En kiroile, mutten usko että se pesukaan johtui kiroilusta.
ap
En oo ikinä ymmärtänyt tota et pestään suu saippualla. Meillä kotona ei näin tehty mut esim. Naapurissa kyllä. Iha samallalailla lapset kirosi molemmissa taloissa.
Itsekki kerron lapselle et ny tuli ruma sana ja kehotan pyytämään anteeksi. Teen myös itse samoin ku pääsee ruma sana suusta ja lapsi saattaa myös huomauttaa mua jossen ite hoksaa pahoitella. Kummasti vähentynyt koko perheen kiroilu.
Jätä se sika